Ekologiczna umowa z ARTHUR i MPK Lublin

08.11.2022 Uczelnia
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Dnia 8 listopada br. w lubelskim Ratuszu podpisano porozumienie o współpracy pomiędzy spółką ARTHUR, Politechniką Lubelską oraz MPK Lublin. Strony deklarują m.in. gotowość do współpracy w zakresie kształcenia i pozyskiwania wykwalifikowanych kadr poprzez organizację praktyk studenckich oraz uczestnictwo w targach pracy organizowanych przez Politechnikę Lubelską. Współpraca będzie obejmowała także wspólne prowadzenie badań naukowych.

Tego dnia odbyły się również pierwsze testy autobusu wodorowego w Lublinie. Ma on 12 metrów długości, zużywa maksymalnie 6 kg paliwa na 100 km i nie emituje żadnych szkodliwych substancji. Jest wyprodukowany przez spółkę ARTHUR BUS w lubelskim zakładzie przy ul. Frezerów. Testy potrwają do 12 listopada br.

Testy autobusu wodorowego umożliwią zdobycie doświadczenia w zakresie obsługi i eksploatacji tego rodzaju środka transportu w warunkach lubelskich. To szczególnie ważne, ponieważ od lat rozwijamy zrównoważoną oraz ekologiczną komunikację miejską, a w przyszłym roku na ulice Lublina wyjedzie pierwszy autobus napędzany wodorem. Ten rodzaj paliwa jest aktualnie najczystszym, jakie jest w użyciu w wielu krajach całego świata. Chcemy, żeby Lublin był jednym z pierwszych miast w Polsce, w którym autobus zasilany ekowodorem będzie obsługiwał linie komunikacji miejskiej – informuje Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

O korzyściach takiego rozwiązania mówi Philipp Glonner, Dyrektor Generalny i współzałożyciel firmy ARTHUR: Dzięki naszym autobusom chcemy dać miastom możliwość bezemisyjnego i cichego transportu, a jednocześnie aktywnie rozwijać zrównoważoną mobilność. Ważne jest projektowanie rozwiązań, które są nie tylko ekologiczne, ale także zachęcają mieszkańców miast do większego korzystania z transportu publicznego.

ARTHUR to innowacyjna firma z sektora szeroko pojętej mobilności. Gerhard Mey i Philipp Glonner założyli firmę w 2021 r. dzięki wspólnej wizji kształtowania przyszłości mobilności bezemisyjnej. W ciągu zaledwie dwunastu miesięcy zespół ARTHUR zaprojektował oraz zbudował innowacyjny, bezemisyjny autobus wodorowy, który wyróżnia się na tle podobnych pojazdów niskim zużyciem energetycznym i co za tym idzie najwyższą opłacalnością eksploatacji. Kolejne produkty są w fazie opracowywania.

 

 

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej