EhDialog w Indiach i Nepalu

11.01.2023 Uczelnia
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

logo_pl_ehdialog-1.png

W dniach 12-14 grudnia 2022 r. w New Delhi (Indie) odbyły się warsztaty naukowe „Energy Harvesting” w ramach realizacji projektu MNiSW ehDialog w Indyjskim Instytucie Technologii Delhi. W dniach 15-17 grudnia 2022 r. w Katmandu (Nepal) odbyła się Międzynarodowa Konferencja Inżynierii Drgań i Technologii Maszyn International Conference on Vibration Engineering and Technology of Machinery” Vetomac2022. Organizatorem nepalskiej konferencji był Instytut Inżynierii Pulchowk w Katmandu.

123-1.png

Indo-Polish Workshop on Energy Harvesting zorganizowany przy współudziale Katedry Automatyzacji Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej oraz Katedry Zastosowań Mechaniki Indyjskiego Instytutu Technologii Delhi opierał się na prezentacjach naukowych osiągnięć oraz badań naukowych w zakresie: odzysk energii z wykorzystaniem materiałów megnetostrykcyjnych, hybrydowe pizoelektryczno-tryboelektrycznenanogeneratory, odzysk energii poprzez drgania indukowane wirowo: znaczenie ograniczenia równowagi, eksperymenty odzysku energii za pomocą oscylacji kątowych wywołanych przez wiry, symulacje numeryczne odzysku energii pizoelektrycznej za pomocą drgań indukowanych przez wiry.

Prof. Grzegorz Litak przedstawił „Odzysk energii z drgań: modelowanie i symulacje”, dr hab. inż. Piotr Wolszczak „Efekty nieliniowe w odzysku energii”, dr inż. Michał Gęca „Systemy fotowoltaiczne w obiektach ruchomych”, gościnnie z lubelską delegacją zaprezentowała „Przykład systemów stochastycznych” pani profesor Akademii Górniczo-Hutniczej Agnieszka Ozga oraz obszerny materiał mocnych stron umiędzynarodowienia nauki Politechniki Lubelskiej przedstawiła mgr Beata Kijak-Mitura z Biura ds. Badań Naukowych i Współpracy z Zagranicą PL.

Liczne wizyty w laboratoriach Indyjskiego Instytutu Delhi pozwoliły na swobodną wymianę naukowych spostrzeżeń, opinii i przede wszystkim nawiązanie personalnych znajomości w dziedzinach wspólnych badań. Efektem wizyty polskiej delegacji w światowej klasy laboratoriach było zapoznanie się z działalnością laboratoriów tuneli aerodynamicznych oraz poznanie najnowszych metod badawczych. Wymieniono się doświadczeniami dotyczącymi metodyki i głównych problemów towarzyszących badaniom przy użyciu przemysłowego tunelu aerodynamicznego, tunelu aerodynamicznego i tuneli aerodynamicznych o niskiej turbulencji, mikromanometru, analizatora FFT i za pomocą system pomiaru ciśnienia w zaworze Scanni. Gospodarz Indyjskiego Instytutu prof. Amitabh Bhattacharya wraz z prof. Litakiem omówili wiele aspektów dotyczących Mechaniki płynów, interakcji płyn-struktura oraz przepływów wielofazowych i turbulencji.

Nasza delegacja zapoznała się z wyposażeniem odwiedzonych laboratoriów w najbardziej nowoczesną aparaturę badawczo-pomiarową. Nawiązano rozmowy dotyczące wymiany naukowej, przeprowadzenia wspólnego cyklu szkoleń oraz omówiono warunki i zakres sformalizowania naukowej współpracy w postaci międzynarodowej umowy bilateralnej.

header2-1-2048x360.png

iepulchowk_nepal_logo.jpg

Ostatnią konferencją zagraniczną w ramach realizacji projektu ehDialog była konferencja VETOMAC 2022 w Katmandu, Nepal. Seria Vetomac rozpoczęła się od Konferencji Inżynierii Wibracyjnej i Technologii Maszyn w IIScBangalore, w Indiach, w 2000 roku z zamiarem zachęcenia do współpracy i wymiany naukowej i technicznej na całym świecie. Forum to odbywa się co roku, aby aktywować nie tylko naukową i techniczną komunikację/interakcję pomiędzy członkami.  Vetomac 2022 odbyła się w Institute of Engineering Pulchowk Campus, Nepal, w dniach 15-17 grudnia 2022 roku. Tegoroczna konferencja była siedemnastą z serii corocznych sympozjów, które rozpoczęły się w Bengaluru, Indie (2000), a następnie w Mumbai, Indie (2002), Kanpur, Indie (2004), Hyderabad, Indie (2007), Wuhan, Chiny (2009), New Delhi, Indie (2010), Hongkong (2011), Vaddeswaram, Indie (2012), Nanjing, Chiny (2013), United Kingdom (2014), Tajwan (2015), Polska (2016), Queensland, Australia (2017), Lizbona, Portugalia (2018), Kurytyba, Brazylia (2019) i Banglore, Indie (2021).

Należy wspomnieć, iż jednym z głównych prelegentów międzynarodowej konferencji był prof. Grzegorz LITAK – Kierownik Katedry Automatyzacji Wydziału Mechanicznego naszej Uczelni. Zakres tematyczny konferencji Vetomac22 idealnie wpasował się w dziedziny naukowe podejmowane przez pracowników Katedry Automatyzacji i Katedry Termodynamiki, Mechaniki Płynów i Napędów Lotniczych Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej i obejmował m.in.:

  • Kompozyty i Nano-struktury,
  • Sterowanie wibracjami i akustyką,
  • Przetwarzanie sygnałów i estymacja parametrów,
  • Dynamikę wirnika MEMS, Inteligentne struktury i systemy,
  • Mechanizmy zgodne i optymalizacja topologii,
  • Minipociągi energetyczne i pojazdy bezzałogowe,
  • Mikroturbiny i plazmowe silniki odrzutowe,
  • Wibracje i fale,
  • Wielofizykę i dynamikę elastycznych ciał wielokrotnych,
  • Propagacje fal,
  • Drgania nieliniowe,
  • Technologie naprowadzania, nawigacji i kontroli,
  • Dynamikę pojazdu,
  • Modele probabilistyczne,
  • Interakcje pomiędzy płynem a strukturą,
  • Monitorowanie stanu i diagnostyka maszyn,
  • Pęknięcia, zmęczenie i mechanikę uszkodzeń,
  • Drżenie i sprężystość lotniczą,
  • Prognostyczne zarządzanie zdrowiem, a także Energię odnawialną i zmiany klimatyczne.

Organizacja konferencji oraz studenckiej sesji posterowej pośród nepalskiej młodzieży umożliwiła wymianę wiedzy, doświadczeń i wyników badań pomiędzy naukowcami z całego świata, a także zaprezentowanie rozwiązań wykreowanych przez naukę, które mogą zostać wykorzystane w celu odzysku energii w ujęciu globalnym. Wymiana doświadczeń i dobrych praktyk pomiędzy uczestnikami konferencji i studentami zostanie również wykorzystana dla celów naukowo-dydaktycznych, licznych wysoko punktowanych publikacji, monografii oraz podpisania wielu umów o bilateralnej współpracy. Obecnie, Biuro ds. Badań Naukowych i Współpracy z Zagranicą naszej Uczelni proceduje około 10 dokumentów o międzynarodowej współpracy będących wynikiem powyższych wizyt.

Galeria zdjęć
Pliki do pobrania
vetomac_broszura.pdf 18.32MB [ .pdf ]

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej