Dzień bez Opakowań Foliowych. Politechnika Lubelska jest na tak

23.01.2025 Pracownicy

Szybkie, codzienne zakupy pakujemy w foliówkę. W torbę wkładamy dwie papryki zapakowane w folie i dwie bułki – także w folii. A to dopiero początek…  Eksperci wskazują, że do 2050 roku zużycie tworzyw w krajach G20 osiągnie 451 milionów ton rocznie. To liczba, która zmusza do refleksji nad naszymi codziennymi wyborami. W Dniu bez Opakowań Foliowych warto się zastanowić, co możemy zrobić, żeby czarny scenariusz się nie zrealizował.

Tworzywa polimerowe, czyli to, co nazywamy foliami są wszędzie – od medycyny po transport, od technologii po przedmioty codziennego użytku. To m.in. opakowania medyczne (również te poddawane sterylizacji), plandeki, folie budowlane, rolnicze i ogrodowe. Tak szerokie zastosowanie wynika z niekwestionowanych zalet tych materiałów – lekkości, wytrzymałości, odporności na wilgoć i substancje chemiczne, czy łatwości formowania. Wykorzystujemy je więc każdego dnia, ale nie przywiązujemy się do nich. Czas użytkowania foliowej reklamówki to średnio 25 minut.

– Tymczasem rozkład folii polimerowej może wynosić od 100 do nawet 400 lat, w zależności od składu materiałowego oraz wymiarów – mówi dr inż. Aneta Tor-Świątek z Katedry Technologii i Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych Wydziału Mechanicznego Politechniki Lubelskiej. – Dane pokazują, że folie polietylenowe stanowią 35 procent odpadów zbieranych selektywnie i mają 45-procentowy udział w komunalnych odpadach zmieszanych. Dlatego żeby ich używanie było rzeczywiście zrównoważone, potrzebujemy skutecznych strategii recyklingowych i innowacji technologicznych.

Z pomocą przychodzą studenci Politechniki Lubelskiej. Członkowie Koła Naukowego Inżynierii Polimerów „Carbon” postanowili przyjść z pomocą, tworząc aplikację edukacyjną Eko360.

– Pozwala ona użytkownikom sprawdzić oznaczenia na opakowaniach, wskazując, do jakiego pojemnika powinny trafić. Zawiera również dane dotyczące właściwości i zastosowań oraz ciekawostki na temat poszczególnych materiałów, nie tylko tworzyw – tłumaczy dr Aneta Tor-Świątek, opiekunka Koła. – Ważne jest, żeby światowe regulacje wspierały skuteczne strategie recyklingowe. W tej chwili ich wdrażanie utrudnia brak jasnych norm technicznych w Unii Europejskiej dla tworzyw pierwotnych i wtórnych. Polska Izba Przemysłu Chemicznego apeluje, m.in. o stworzenie mechanizmów promującego przerób, odzysk, regenerację odpadów oraz reformę przepisów zwiększających efektywność funkcjonowania rynku gospodarki odpadami.

Dzień bez Opakowań Foliowych to okazja do zmiany swoich przyzwyczajeń. Torby foliowe mogą być zastąpione przez ekologiczne alternatywy: torby płócienne, siatki wielokrotnego użytku i opakowania z biopolimerów.

– Tworzywa polimerowe nie znikną z naszego świata, w wielu zastosowaniach są potrzebne i niezastąpione, ale możemy nauczyć się używać ich odpowiedzialnie – przekonuje naukowczyni.

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej