Dr inż. Aneta Tor-Świątek „Kobietą na medal”

08.03.2023 Pracownicy
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Są wolontariuszkami, społeczniczkami i naukowczyniami . Jedenaście wyjątkowych kobiet uhonorowano tytułem „Kobieta na medal” w plebiscycie lubelskiej „Gazety Wyborczej”.  Dnia 7 marca 2023 r. w gmachu Trybunału Koronnego w Lublinie laureatki otrzymały pamiątkowe dyplomy.

Nasza akcja pokazuje sylwetki kobiet, które odważnie i skutecznie zmieniają rzeczywistość. Mówiąc krótko, chodzi o kobiety, które naprawiają świat – mówił podczas uroczystej gali redaktor naczelny lubelskiej „Wyborczej” Paweł Krysiak.

Jedną z laureatek jest dr inż. Aneta Tor-Świątek. Pracuje jako adiunkt w Katedrze Technologii i Przetwórstwa Tworzyw Polimerowych na Wydziale Mechanicznym Politechniki Lubelskiej.

W pracy naukowej zajmuje się modyfikacją tworzyw polimerowych, badaniem właściwości i struktury kompozytów polimerowych, tworzyw porowatych i biopolimerów oraz przetwórstwem tworzyw polimerowych, głównie metodami wytłaczania i wtryskiwania.

Pani Doktor prężnie działa w zakresie popularyzacji nauki. Jest autorką oraz współautorką 74 publikacji naukowych oraz 35 projektów wynalazczych w tym 20 patentów, 10 zgłoszeń patentowych oraz 2 wzorów przemysłowych. Jej rozwiązania były wielokrotnie nagradzane nie tylko na krajowych, ale również międzynarodowych wystawach wynalazków. W sumie otrzymała 12 medali i nagród. Z ostatnich dwóch wyjazdów do Azji przywiozła jeden złoty i dwa brązowe medale.

Z sukcesem ukończyła prestiżowy program stażowy w obszarze Science Management and Commercialization na Stanford University w Kalifornii (USA) w ramach programu Top 500 Innovators. Doświadczenie zawodowe doskonaliła na krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych m.in. w Japonii, Estonii, Szwecji, Francji. Ponadto wielokrotnie prowadziła zajęcia dydaktyczne w ramach programu Erasmus w wielu krajach Europy takich, jak: Litwa, Słowacja, Czechy, Węgry, Portugalia oraz Włochy.

Jest członkiem Komisji Rozwoju i Promocji Osiągnięć Młodych Naukowców Polskiej Akademii Nauk Oddział w Lublinie oraz Towarzystwa Przetwórców Tworzyw Polimerowych SIMP.

Za działalność naukową i wynalazczą została odznaczona: Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Odznaką Honorową Za Zasługi dla Wynalazczości oraz Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę. Ponadto otrzymała nagrodę Bene Meritus Terrae Lublinensi 2014 w kategorii Nauka i wielokrotnie nagrodę Rektora Politechniki Lubelskiej

Jest pasjonatką i dyplomowanym moderatorem Design Thinking, czyli metody tworzenia produktów i usług  zorientowanych na potrzeby użytkownika końcowego, która powstała w USA na Stanford University. Założyła Strefę Design Thinking, działającą obecnie przy Fundacji CINE. 

W wolnym czasie zajmuje się ogrodem i pasieką.

Pełna lista nagrodzonych znajduje się w artykule Gazety Wyborczej: „Plebiscyt „Kobieta na medal” rozstrzygnięty. Naprawiacie świat, który psują mężczyźni”.

Historie laureatek przedstawione będą w specjalnym dodatku „Wyborczej" „Kobieta na Medal", który ukaże się w piątek 10 marca br.

Serdeczne gratulacje dla wszystkich wyróżnionych Pań!

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej