Dr hab. inż. Anna Ostańska z Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej otrzymała Medal Zasłużony dla Miasta Lublin

22.01.2025 Uczelnia

Dr hab. inż. Anna Ostańska z Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej otrzymała Medal Zasłużony dla Miasta Lublin.

Odznaczenie zostało przyznane „w uznaniu za szczególne zasługi na rzecz kształtowania krajobrazu przestrzennego naszego Miasta oraz dbałość o prawidłowy przebieg procesów budowlanych z podziękowaniem za wzmacnianie potencjału gospodarczego Lublina a także wkład w rozwój lubelskiego szkolnictwa wyższego”.

Anna Ostańska  jest autorką ponad 70 publikacji naukowych dotyczących programowania rewitalizacji obszarów zabudowanych oraz zasad i praktycznego zastosowania oceny stanu techniczno-energetycznego budynków. Jej zainteresowania naukowe to, m.in.: diagnostyka budynków jako metoda ustalania potrzeb techniczno-użytkowych osiedli mieszkaniowych z uwzględnieniem opinii mieszkańców, diagnoza oceny stanu energetycznego miasta oraz wykorzystanie oceny stanu technicznego obiektu w modernizacji budynków, szczególnie w aspekcie ochrony dziedzictwa kulturowego i renowacji obszarów zabudowanych.

Pani doktor zawodowo zajmuje się wykonywaniem opinii, ocen i ekspertyz technicznych oraz projektów, realizacji i nadzorowania remontów obiektów użytkowanych, a także kosztorysów.

Przez 8 lat była Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego miasta Lublin

– To była trudna praca. Całodobowa i 365 dni w roku – przyznaje Anna Ostańska. – Największym wyzwaniem w tym czasie było na pewno zawalenie kamienicy przy ulicy Lubartowskiej. To też praca o tyle trudna, że zawsze któraś ze stron, nie jest zadowolona z rozstrzygnięcia. Dodatkowo inwestorzy często nie rozumieją, że pewne zmiany w projekcie pojawiające się, z różnych przyczyn podczas realizacji inwestycji, wymagają zmiany pozwolenia na budowę, którą winni zanim je zrealizują przeprowadzić w organie architektoniczno-budowlanym. Jeśli tego nie zrobią wpadają w postępowanie przed organem nadzoru budowlanego, zgodnie z art. 71a Prawa budowlanego.

Anna Ostańska  od 2001 roku jest członkiem Lubelskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa. Aktualnie pełni w niej funkcję Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Lubelskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa - koordynatora. Od 2010-2014 członek Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego. Od 2020 roku należy do Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. Jest też członkiem Komitetu Naukowego konferencji naukowo-technicznych: RENOWACJE, REMO, BUDIN i REMOnty.

Pani doktor od 2003 jest członkiem Komitetu Okręgowego Olimpiady Wiedzy  i Umiejętności Budowlanych, a  od 2023 r. - przewodniczącą Olimpiady wiedzy o procesie inwestycyjnym w budownictwie.

Pytana o najważniejsze osiągnięcia z ostatnich lat wymienia: przeprowadzenie analiz wyników badań, które zaaplikowano i wdrożono, m.in. do: Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla miasta Lublin wyniki w 2015r.; wykonanie badań termograficznych do analizy możliwych działań naprawczych na terenie Zamojskiej Spółdzielni Mieszkaniowej im. J. Zamoyskiego; podjęcie współpracy z Lubelską Spółdzielnią Mieszkaniową; przygotowanie autorskich ankiet do pogłębionego wywiadu bezpośredniego na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej Czuby w Lublinie; eko-rewitalizacja zasobów mieszkaniowych Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubartowie.

Po zakończeniu misji PINB pani doktor chce się skupić na pracy naukowej. Zajmie się też specjalistycznym projektowaniem budynków pasywnych i zarządzaniem procesami inwestycyjnymi w budynkach energooszczędnych. Wiodącym tematem będzie modernizacja techniczno-ekologiczna obszarów zabudowanych budynkami z elementów prefabrykowanych.

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej