Doskonałe wyniki ewaluacji jakości działalności naukowej. Dzięki nim mamy szansę na status uczelni badawczej – jako jedynej w Lublinie

29.07.2022 Uczelnia
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Spośród 7 ocenionych dyscyplin aż 4 otrzymały kategorię A+ i A. Tę bardzo dobrą wiadomość w sprawie wyników ewaluacji jakości działalności naukowej uczelnia otrzymała z Ministerstwa Edukacji i Nauki dzisiaj tj. 29 lipca br. Oznacza to, że wszystkie dyscypliny ewaluowane w Politechnice Lubelskiej będą miały uprawnienia do nadawania stopnia doktora i doktora habilitowanego.

Kategorie A+ otrzymały dwie dyscypliny:

  • inżynieria mechaniczna,
  • inżynieria lądowa i transport.

Kategoria A+ jest przyznawana tylko tym jednostkom, których działalność naukowa jest porównywalna z wiodącymi światowymi ośrodkami naukowymi.

Kategorią A mogą pochwalić się dwie dyscypliny: 

  • automatyka, elektronika i elektrotechnika,
  • informatyka techniczna i telekomunikacja.

Pozostałym trzem dyscyplinom przypadła kategoria B+:

  • inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka,
  • nauki o zarządzaniu i jakości,
  • architektura i urbanistyka.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników ewaluacji. Oceny poszczególnych dyscyplin potwierdziły wysoką jakość naszych prac naukowych zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej. Już w tym momencie spełniamy warunki do ubiegania się o status uczelni badawczej. Jeżeli konkurs wystartuje, na pewno złożymy wniosek – mówi rektor Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniew Pater. I dodaje: – Wyniki są o tyle ważne, że zależy od nich m.in. kwota subwencji, czyli środków finansowych, które otrzymamy z budżetu państwa.

To pierwsza ewaluacja na nowych zasadach. Była przeprowadzona w obrębie dyscyplin, a nie jak wcześniej wydziałów, w oparciu o trzy kryteria.

  • Kryterium I to poziom naukowy i artystyczny prowadzonej działalności naukowej (mierzony według dwóch parametrów szczegółowych: artykuły naukowe i monografie naukowe oraz patenty i wzory użytkowe).
  • Kryterium II to efekty finansowe badań naukowych i prac rozwojowych (mierzone według trzech parametrów: 1. projekty finansowane w trybie konkursowym, komercjalizacja wyników badań naukowych lub prac rozwojowych, 3. usługi badawcze świadczone na zlecenie podmiotów gospodarczych).
  • Kryterium III to wpływ działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki (mierzony według jednego tylko parametru: opisu wpływu wykazującego związek między najważniejszymi przejawami działalności naukowej w danym podmiocie a gospodarką).  

 

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej