W Dniu Nauki Polskiej podczas uroczystej gali Minister Edukacji i Nauki wręczył nagrody wybitnym uczonym reprezentującym różne dziedziny nauki. W tym roku Minister przyznał 66 nagród, z czego 52 indywidualne i 14 zespołowych.
Jednym z czternastu laureatów najbardziej prestiżowej nagrody – za całokształt dorobku został profesor Józef Kuczmaszewski z Wydziału Mechanicznego, były rektor Politechniki Lubelskiej, doktor honoris causa Politechniki Krakowskiej.
Profesor jest uznanym w świecie naukowcem w obszarze konstrukcji i technologii połączeń klejowych materiałów konstrukcyjnych, zwłaszcza dla przemysłu lotniczego. Stworzył i rozwinął na Politechnice Lubelskiej szkołę naukową w zakresie technologii kształtowania stanu energetycznego warstwy wierzchniej materiałów konstrukcyjnych. Zaproponowane przez Niego rozwiązania mają aplikacyjny wymiar, służą m.in. bezpieczeństwu w lotnictwie i zastosowaniom inżynierii w medycynie.
Uczony jest autorem lub współautorem 10 opracowań monograficznych, 113 recenzowanych publikacji w czasopismach naukowych krajowych i zagranicznych, 115 prac opublikowanych w materiałach z krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych.
Prof. Józef Kuczmaszewski był recenzentem 37 rozpraw doktorskich, 33 rozpraw habilitacyjnych, 25 książek oraz 15 wniosków w postępowaniach profesorskich. Kierował 10 projektami naukowymi uzyskanymi w postępowaniach konkursowych. Jest współautorem 9 patentów (jednego w Stanach Zjednoczonych) i 2 wzorów użytkowych.
Za aktywną działalność w różnych obszarach prof. Kuczmaszewski otrzymał wiele nagród. Do najważniejszych z nich należą: Złoty, Srebrny i Brązowy Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Medal „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego”, Medal Prezydenta Miasta Lublin, Złoty Medal „Za zasługi dla obronności kraju”.
Nagroda za całokształt dorobku jest prestiżowym wyróżnieniem, którym honorowani są wybitni uczeni za swoją wieloletnią działalność naukową, dydaktyczną oraz organizacyjną. Są to osoby, które w trakcie kariery zawodowej stworzyły oryginalne obszary badawcze, angażowały się w rozwój naukowy młodej kadry czy rozwijały współpracę międzynarodową.
Nagrody Ministra Edukacji i Nauki są przyznawane w pięciu kategoriach – za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej, organizacyjnej oraz całokształt dorobku.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17
Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności. Dowiedz się więcej