Doradza ministrowi nauki. Profesor Wojciech Franus w prestiżowym zespole

06.08.2024 Pracownicy

wip_7640a_edit.jpgProfesor Wojciech Franus znalazł się w elitarnym gronie 32 przedstawicieli środowiska akademickiego i naukowego, tworzących zespół doradczy ds. programów „Społeczna odpowiedzialność nauki” i „Społeczna odpowiedzialność nauki II” oraz działalności upowszechniającej naukę. Członków zespołu powołał Minister Nauki Dariusz Wieczorek.

Celem programów jest wsparcie projektów popularyzujących naukę oraz działań związanych z utrzymaniem zasobów bibliotecznych o istotnym znaczeniu dla nauki lub jej dziedzictwa. Dzięki nim uczelnie mogą otrzymać środki na upowszechnianie pracy swoich naukowców, badań i osiągnięć naukowych, prac rozwojowych, a także na organizację przedsięwzięć ukazujących przydatność wiedzy naukowej w codziennym życiu.

– To dla mnie zaszczyt i jednocześnie wielkie zobowiązanie. Jestem przekonany, że dzięki naszej wspólnej pracy uda się jeszcze bardziej zbliżyć naukę do społeczeństwa i pokazać, jak ważne są badania naukowe i ich wyniki dla rozwoju naszego kraju – mówi prof. Wojciech Franus.

Zespół doradczy, w skład którego wchodzi profesor Wojciech Franus, odpowiada za merytoryczną ocenę wniosków konkursowych, analizę zastrzeżeń wnioskodawców oraz weryfikację raportów końcowych z realizacji projektów. Przed jego członkami intensywne miesiące, ponieważ nabór wniosków w konkursie „Społeczna odpowiedzialność nauki II” zakończył się w czerwcu, a wyniki powinny ukazać się pod koniec września i pod koniec października.

Prof. dr hab. inż. Wojciech Franus kieruje Katedrą Inżynierii Materiałów Budowlanych i Geoinżynierii oraz pełni funkcję prorektora ds. nauki Politechniki Lubelskiej. Jego specjalizacja to synteza materiałów porowatych, które są wykorzystywane m.in. do modyfikacji zapraw cementowych, tynków renowacyjnych, betonów i produkcji mieszanek mineralno-asfaltowych.

Dzięki swoim osiągnięciom naukowym, profesor Franus zdobył uznanie na arenie międzynarodowej, a Uniwersytet Stanforda umieścił Go po raz kolejny z rzędu na prestiżowej liście najbardziej wpływowych ludzi nauki na świecie „The World’s Top 2% Scientists”. 

 

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej