Docenili skuteczność. Prof. Zbigniew Pater nadal na czele Politechniki Lubelskiej

16.04.2024 Pracownicy
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Prof. Zbigniew Pater będzie kierował Politechniką Lubelską przez kolejne cztery lata. Naukowiec był jedynym kandydatem na rektora w kadencji 2024-2028.

Wybory w Politechnice Lubelskiej odbyły się 16 kwietnia. Obecnego rektora prof. Zbigniewa Patera, który wystartował w nich jako jedyny kandydat, poparła zdecydowana większość głosujących. Głos  „za” oddało 197 elektorów spośród 236 uprawnionych do głosowania. Liczba głosów potrzebna do wyboru rektora wynosiła 118.

Druga i zarazem ostatnia (co wynika z przepisów) kadencja jest dla rektora ogromnym wyzwaniem i wielkim zobowiązaniem.

–  Przede wszystkim dziękuję całej społeczności akademickiej za wsparcie i zaufanie. Sam nic bym nie zrobił. Liczę na dalszą współpracę, bo plany mam ambitne. Chciałbym, aby Politechnika Lubelską była miejscem, które stwarza możliwości rozwoju oraz działa sprawnie i przyjaźnie, zapewniając jednocześnie wszystkim jej członkom poczucie bezpieczeństwa. Będę szukał porozumienia i konsensusu – mówi rektor prof. Zbigniew Pater.

Wśród priorytetów na kolejne 4 lata prof. Pater wymienia uzyskanie przez PL statusu uczelni badawczej w 2026 roku oraz uruchomienie nowych programów projakościowych mających wspierać dydaktykę: systemu indywidualnych ścieżek kształcenia studentów poprzez udział w projektach badawczych oraz programu „Perły Politechniki Lubelskiej”. W jego ramach studenci II stopnia studiów stacjonarnych inżynierowie/licencjaci realizować będą swój pierwszy projekt badawczy.

Rektor stawia też na umocnienie pozycji międzynarodowej uczelni.  W tym celu powołany zostanie pełnomocnik rektora ds. umiędzynarodowienia, a docelowo także pion czwartego prorektora ds. umiędzynarodowienia. Pojawią się także konkursy na finansowanie przyjazdu wybitnego naukowca na PL.

W planach jest również powołanie nowych kierunków ważnych dla rynku pracy: wzornictwa przemysłowego, informatyki technicznej i cyberbezpieczeństwa. Dodatkowo pojawią się nowe programy projakościowe mające wspierać dydaktykę: system indywidualnych ścieżek kształcenia studentów poprzez udział w projektach badawczych oraz „Perły Politechniki Lubelskiej”, skierowany do studentów II stopnia studiów stacjonarnych, w ramach którego inżynierowie/licencjaci realizować będą swój pierwszy projekt badawczy.

Rektor planuje też budowę IT TOWER (w którym mieścić będzie się m.in. Międzywydziałowe Centrum Cyberbezpieczeństwa i Sztucznej Inteligencji), przebudowę i rozbudowę „Oxfordu” (czyli siedziby Wydziału Zarządzania oraz Matematyki i Informatyki Tehnicznej) oraz budynków wydziałów: Elektrotechniki i Informatyki, Mechanicznego i Inżynierii Środowiska. Nie zapomina też o poprawie warunków bytowych studentów. Zakończony zostanie remont akademika nr 1 i rozpoczęta modernizacja ostatniego z czterech akademików.

W kampanii wyborczej prof. Pater zapowiadał zwiększenie poziomu cyfryzacji Politechniki. Rozbudowane zostanie Centrum Informatyczne z uwzględnieniem bezpieczeństwa przechowywanych danych (powstanie druga serwerownia). Kolejnymi krokami będą wdrożenie elektronicznego obiegu dokumentów oraz m-legitymacji studenckiej.

Rektora zamierza zwiększyć zyski uczelni ze sprzedaży rozwiązań technicznych. Chce uruchomić też Wirtualny Akcelerator Komercjalizacji, w ramach którego zostanie skomercjalizowanych 15 innowacyjnych pomysłów.

W programie wyborczym dużo uwagi poświęcił spawom studenckim. Zadeklarował m.in. powołanie rzecznika praw studenta czy przeprowadzenie remontu „kwadratu” między akademikami. 

Prof. Zbigniew Pater - sylwetka

Prof. Pater jest absolwentem Wydziału Mechanicznego PL. Od 1990 r. pracuje na uczelni. Pełnił funkcję prorektora ds. nauki, był dziekanem największego na politechnice wydziału Mechanicznego, a od 2020 r. jest rektorem uczelni.

Na koncie prof. Patera znajdują się znaczące osiągnięcia w obszarze badań naukowych, czego potwierdzeniem jest 526 publikacji, 9 wypromowanych doktorów oraz 170 magistrów i inżynierów oraz zrealizowanych prawie 20 projektów badawczych. Rektor jest w gronie 2 procent najlepszych badaczy świata, co stanowi niezaprzeczalny dowód na jego autorytet w środowisku naukowym.

Prof. Pater na co dzień zajmuje się tematyką obróbki plastycznej, a w szczególności teorią i technologią walcowania poprzeczno-klinowego oraz kucia matryco­wego. Jego zainteresowania obejmują także zagadnienia związane z zastosowaniem nowo­czesnego aparatu matematycznego z wykorzystaniem metod komputerowych w anali­zie procesów oraz z poszukiwaniem nowych metod kształtowania plastycznego metali.

Profesor Pater jest również znany ze swojego zaangażowania w współpracę z przemysłem. Wprowadzenie szeregu innowacji w przedsiębiorstwach, takich jak Daewoo, Sigma czy GONAR, pokazują jego zdolność do przekładania teorii na praktyczne rozwiązania.  Spośród aż 149 patentów krajowych oraz 6 europejskich, których jest autorem lub współtwórcą, wiele z nich zostało wdrożonych do przemysłu.

Wkład prof. Patera w promocję nauki został doceniony przez instytucje zewnętrzne.  W ubiegłym  roku otrzymał Złoty Medal „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas”, a w tym roku został wyróżniony nagrodą „Orły” Wprost województwa lubelskiego w kategorii nauka.

Prywatnie prof. Zbigniew Pater ma żonę i dwoje dorosłych już dzieci. W wolnym czasie lubi czytać książki historyczne, głównie dotyczące cesarstwa rzymskiego. Jeździ na rowerze, wędruje po Roztoczu i okolicach Kozłówki.

 

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej