„Diploma of Recognition” od Rotary Club Lublin Centrum

05.03.2024 Uczelnia
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

W murach Politechniki Lubelskiej 4 marca 2024 r., odbyło się zebranie Rotary Club Lublin Centrum.

Rotary International to organizacja zrzeszająca liderów w ich środowiskach zawodowych i społecznych; wszystkich bez względu na rasę, przekonania religijne czy polityczne. Są to osoby zorientowane na implementowanie postaw etycznych w pracy i działalności społecznej, działanie na rzecz swoich społeczności, promowanie idei  porozumienia i pokoju oraz pomocy charytatywnej w skali lokalnej i międzynarodowej.

Kodeksem etycznym Rotarianina jest wywodzący się z amerykańskich doświadczeń biznesowych, obowiązujący od 1943 roku „Test 4 pytań”, który brzmi: „Czy wszystko, o czym myślimy, co mówimy i co czynimy: Jest prawdą? Jest uczciwe? Buduje dobrą wolę i przyjaźń? Jest korzystne dla wszystkich, których to dotyczy?”.

Pierwszy klub Rotary International, założony przez prawnika Paula Harrisa, powstał z potrzeby przyjaźni w Chicago w roku 1905. Pragnienie mądrej przyjaźni okazało się tak duże, że organizacja ciągle rozwija się i dzisiaj liczy 1.4 mln osób zrzeszonych w 46 tysiącach autonomicznych Rotary Clubs w ponad 200 krajach i regionach geograficznych świata. Centrala koordynująca działalność klubów mieści się w Evanston w USA w stanie Illinois. My jesteśmy Rotary Club Lublin-Centrum (www.rotary.lublin.pl), Rotary Club Lublin Centrum/Facebook.

Politechnikę Lubelską i Klub łączy bogata historia wzajemnych kontaktów, znakomite członkostwo w klubie naukowców Uczeni, takich jak: rektor poprzedniej kadencji prof. dr hab. Piotr Kacejko (organizator tego spotkania), prof. dr hab. Adam Wasilewski, czy też inni w przeszłości, a także współpraca naukowców-Rotarian, jak np. prof. dra Jana Wrany z Krakowa (architektura), a także wspólne zainteresowania mieszczące się w pakiecie zagadnień zwanych ze społeczną odpowiedzialnością uczelni.

Wielu Rotarian to absolwenci, współpracownicy i studenci PL. Stąd inicjatywa spotkania na terenie Uczelni, która poza tym wynika z szacunku dla osiągnięć Politechniki Lubelskiej, chęci zaznajomienia się „z pierwszej ręki” z głównymi zagadnieniami, którymi ona żyje, a także z potrzeby rozmowy o możliwościach współpracy w zakresie jej promocji jako organizacji międzynarodowej w globalnym wymiarze Rotary International.

Prof. Zbigniew Pater przedstawił dzisiejszy obraz Politechniki Lubelskiej  w dziedzinie naukowo-badawczej, dydaktycznej, inwestycyjnej i społecznej, z licznymi odniesieniami do krajowych i międzynarodowych aspektów porównawczych. PL to uczelnia o 70-letniej historii, w czasie której wypuściła prawie 68 tysięcy absolwentów. Jest jednym z krajowych liderów pod względem liczby patentów, zwłaszcza w dziedzinie inżynierii mechanicznej, lądowej i transportu (129 w roku 2023). Dynamicznie rozwija kierunki będące synonimem nowoczesności. Do 2028 roku powstanie tu futurystyczny budynek IT Tower. Osiemnastu pracowników naukowych PL zaliczanych jest do elitarnego grona 2% naukowców klasyfikowanych jako uczeni światowego formatu. Jako jedyna uczelnia z Lublina znalazła się w prestiżowym światowym rankingu QS World University Rankings 2024. W bieżącym roku otrzymała także zaszczytny tytuł Ambasadora Województwa Lubelskiego.

Na zakończenie spotkania przedstawiciele klubu przekazali na ręce rektora prof. Zbigniewa Patera nasze rotariańskie uhonorowanie dla Politechniki Lubelskiej „Diploma of Recognition”, w którym zostało napisane:

„W dowód uznania za wybitny, wyrażający się m.in. w rekordowej liczbie patentów dorobek naukowy, trafnie odczytujący trendy i potrzeby współczesności; za szczególnie cenioną w Rotary  International aktywność w zakresie społecznej odpowiedzialności uczelni, w tym  promowanie idei zrównoważonego rozwoju; za całokształt osiągnięć w pracy naukowo-dydaktycznej i społecznej  potwierdzony  wysokim miejscem w prestiżowym QS World University Rankings 2024. Create hope in the world!

Mateo Karczmarczuk, Prezydent Rotary Club Lublin Centrum

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej