Dariusz Mazurkiewicz otrzymał tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych

22.07.2022 Pracownicy
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Postanowieniem z dnia 4 lipca 2022 r. Prezydent RP nadał dr. hab. inż. Dariuszowi Mazurkiewiczowi tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych.

Prof. Dariusz Mazurkiewicz niemal całe swoje życie zawodowe związał z Politechniką Lubelską. Po uzyskaniu dyplomu w roku 1991 rozpoczął staż przemysłowy w kopalni „Bogdanka”, w trakcie którego zdał kilka egzaminów zawodowych, uzyskując w ten sposób zatwierdzenie Okręgowego Urzędu Górniczego na pracownika dozoru podziemnego. W roku 1992 otrzymał propozycję kontynuowania pracy zawodowej w Katedrze Maszyn Górniczych i Wiertniczych PL. Po uzyskaniu w roku 1997 stopnia doktora kontynuował pracę w Katedrze Podstaw Inżynierii Produkcji na Wydziale Mechanicznym, w której jest zatrudniony do chwili obecnej. Stopień doktora habilitowanego został mu nadany przez Radę Wydziału Mechanicznego PL w listopadzie 2011 roku.

Jego dorobek naukowy obejmuje łącznie ponad 100 publikacji, 1 patent oraz 10 prac i ekspertyz dla przemysłu i jednostek samorządu terytorialnego.

Aktywności naukowe prof. Dariusza Mazurkiewicza związane są z problematyką współczesnych nauk inżynieryjno-technicznych, inżynierii transportu i inżynierii produkcji, ze szczególnym akcentowaniem roli utrzymania ruchu. Zagadnienia predykcyjnego utrzymania ruchu w kontekście filozofii Przemysłu 4.0 odgrywają kluczową rolę we wszystkich jego aktywnościach zawodowych.

Prof. Dariusz Mazurkiewicz brał udział w realizacji kilkunastu projektów badawczych, badawczo-wdrożeniowych, inwestycyjnych, celowych oraz zleconych przez przemysł. W tym dwóch projektów ze środków UE oraz jednego projektu finansowanego przez rząd Chin i jednego realizowanego w ramach funduszy norweskich

Istotnym elementem rozwoju naukowego Dariusza Mazurkiewicz była ścisła współpraca z przemysłem, jak i nastawienie na aplikacyjność wyników badań. Niemniej istotny aspektem zdobywania doświadczenia naukowego była współpraca międzyinstytucjonalna i międzynarodowa. Prof. Dariusz Mazurkiewicz odbył w sumie 9 staży naukowych w krajowych i zagranicznych ośrodkach naukowych, w tym między innymi zwyciężając w konkursie British Council na prestiżowe stypendium naukowe Uniwersytetu w Cambridge (Anglia). Po zakończeniu stażu naukowego w Cambridge uzyskał w procedurze konkursowej stypendium naukowe typu post-doc na Uniwersytecie w Kobe (Japonia). W ostatnich latach odbył ponadto dwa staże naukowe zagraniczne na stanowisku profesora wizytującego, między innymi w Beihang University (Pekin, Chiny). Wielokrotnie brał udział w ocenie krajowych i międzynarodowych projektów, w tym od roku 2015 jako ekspert Komisji Europejskiej powoływany przez European Innovation Council oraz przez Research Executive Agency.

Prof. Dariusz Mazurkiewicz opracował 2 recenzje w postępowaniach w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego oraz 11 recenzji rozpraw doktorskich, z których 4 były przygotowane na zlecenie uczelni litewskich. Od roku 2017 jest członkiem Rady Naukowej Instytutu Transportu Samochodowego (Warszawa), powołanym przez Ministra Infrastruktury.

Doświadczenie w zakresie eksploatacji i niezawodności obiektów technicznych oraz wyjątkowe zainteresowanie tą tematyką sprawiły, że prof. Dariusz Mazurkiewicz był jednym z inicjatorów utworzenia w 1999 roku kwartalnika naukowego „Eksploatacja i Niezawodność” (140 pkt na liście MEN, IF=2,74),w którym od początku jego istnienia do lipca 2022 r. pełnił funkcję redaktora naczelnego. Jest również członkiem rad naukowych w 6 prestiżowych zagranicznych wydawnictwach, w tym między innymi: „Heliyon Engineering” (Elsevier), „Aviation Journal” (Litwa), „Advances in Military Technology” (Czechy), „International Journal of Reliability and Safety” (Szwajcaria) oraz w “Archives of Transport” (Wydawnictwo Politechniki Warszawskiej).

 

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej