Czy kwadrat jest kulą, czyli zajecia dla uczniów o matematyce inaczej

25.02.2023 Kandydaci
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Ponad stu uczniów wraz z nauczycielami z Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie wzięło udział w wykładach popularyzujących matematykę. Zajęcia odbyły się 23 lutego br. w budynku Wydziału Podstaw Techniki i Wydziału Zarządzania Politechniki Lubelskiej.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie trzech klas liceum o profilu politechnicznym oraz jednej klasy technikum o profilu technik ekonomista. To dla nich pracownicy Katedry Matematyki Stosowanej Wydziału Podstaw Techniki przygotowali dwugodzinne prelekcje.

Zawsze staramy się, aby zajęcia były przyjemne, i co ważne, przystępne dla uczniów. Pokazujemy, że zdobywanie wiedzy nie musi kojarzyć się tylko i wyłącznie ze szkołą i podręcznikami, a nauka nie musi być nudna – przekonuje dr Ewa Łazuka, prodziekan ds. studenckich Wydziału Podstaw Techniki.

Młodzież rozpoczęła swoją wizytę od wykładu dr inż. Anny Futy pt. „Czy kwadrat jest kulą, czyli o odległościach”, który opowiada o różnych sposobach definiowania odległości w matematyce i o tym, jakie są tego konsekwencje. Natomiast dr Renata Buczko odpowiedziała na pytanie: „Czy można obliczyć pierwiastek kwadratowy z liczby ujemnej?”. Uczniowie powtórzyli sobie podstawowe pojęcia z zakresu liczb zespolonych oraz wybranych zastosowań tych liczb.

Bardzo chętnie organizujemy takie spotkania z młodzieżą. To najlepszy sposób, aby ją zafascynować nauką. Na zajęciach pokazujemy czasem znane, a czasami zupełnie nowe dla uczniów zagadnienia naukowe, ale w sposób nowatorski, często nieoczywisty i zaskakujący. Wierzymy, że dzięki takim lekcjom młodzież odkryje, że świat nauki jest ciekawy i że warto kształcić się dalej – mówi pani prodziekan.

Zajęcia odbywają się w ramach projektu „Nauka da się POLLUB-ić!”, który jest dofinansowany z programu Ministra Edukacji i Nauki pt. „Społeczna odpowiedzialność nauki”.   

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej