Cyfrowe pędzle w dłoń! Trwa 3. edycja konkursu Digital Ars

13.01.2023 Uczelnia
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

df_2022_digitalars_ogolna_v3.png

Sztuczna inteligencja jest już istotną częścią świata, również tego artystycznego. Powstaje coraz więcej dzieł, których źródłem inspiracji są kody i algorytmy. Szansę na ich zaprezentowanie daje Digital Ars. Właśnie ruszyła trzecia edycja konkursu na sztukę tworzoną we współpracy z AI. Fundacja Digital Poland do udziału zaprasza także początkujących artystów.

Rozwój sztucznej inteligencji (AI) stale przyspiesza. Rozwiązania oparte na tej technologii wykorzystywane są w życiu codziennym, wzmacniając wiele sektorów – od finansów, przez medycynę po rolnictwo. Jej zastosowanie coraz częściej możemy zobaczyć również w sztuce. Cyfrowe dzieła zaczynają przypominać te tworzone ludzką ręką. Zaledwie we wrześniu podczas konkursu Colorado State Fair Fine Arts w Stanach, pierwsze miejsce zdobył obraz stworzony przez sztuczną inteligencję. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że artysta do samego końca trzymał informację o wykorzystaniu AI w tajemnicy. Werdykt zaszokował świat sztuki i wywołał dyskusje nad tym, gdzie kończy się sztuka, a zaczyna technologia.

– Czas przestać rozgraniczać technologie i sztukę. Sztuczna inteligencja to po prostu nowe medium, które oferuje artystom nieograniczone pole do ekspresji. AI nigdy nie zastąpi człowieka natomiast może stać się jednym z narzędzi, które urozmaici świat sztuki o zupełnie nieznane do tej pory obszary – mówi Dominika Banaszkiewicz, dyrektor Digital Festival.

Digital Ars – platforma dla cyfrowych artystów

Szansą na przetestowanie twórczych możliwości sztucznej inteligencji jest 3. edycja konkursu Digital Ars, która ruszyła podczas Digital Festival. To pierwsza w Polsce tego typu inicjatywa skierowana do osób, które w swojej pracy artystycznej wykorzystują dane i algorytmy. Jej celem jest wsparcie cyfrowej transformacji w Polsce poprzez promocję możliwości AI, edukacja społeczeństwa oraz oswajanie lęków w obszarze sztucznej inteligencji.

– Zainteresowanie sztuczną inteligencją rośnie, czego dowodem jest liczba nadesłanych prac podczas dwóch edycji Digital Ars. Wystawa „Sztuka, człowiek, AI”, na której pokazano prace zwycięzców, odbyła się w największych miastach w Polsce, a jej wersję online zobaczyło kilka tysięcy użytkowników. Celem Digital Poland jest wsparcie rozwoju krajowego rynku AI i promowanie jej szerokich zastosowań poprzez artystyczną formę. Z naszego raportu State of Polish AI wynika, że wykorzystanie tej technologii będzie miało kluczowe znaczenie w rozwoju cyfrowej gospodarki. Dlatego tak ważne jest, aby przybliżać społeczeństwu wiedzę na temat sztucznej inteligencji – podkreśla Piotr Mieczkowski, dyrektor zarządzający fundacją Digital Poland, organizatora konkursu.

Kto może wziąć udział w konkursie?

Konkurs skierowany jest do zespołów oraz indywidualnych artystów i programistów, którzy tworzą dzieła sztuki w postaci obrazu, video, dźwięku bądź tekstu pisanego za pomocą algorytmów AI. Zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Nagrody konkursowe zostaną przyznane w trzech kategoriach:

OPEN – brak ograniczeń odnośnie rodzaju sztuki, metody pracy czy stylu. Pełna kreatywność dozwolona

NO CODE – kategoria dla wszystkich, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z AI. Twórcy mogą wykorzystać dostępne programy, również online i stworzyć niepowtarzalne dzieło sztuki!

METAMORPHOSES – artystyczna interpretacja znanych utworów i obrazów

Autorzy zwycięskich prac mogą liczyć na nagrody pieniężne oraz darmowy dostęp do cyfrowej rozrywki partnerów konkursu. Najlepsze dzieła zostaną również wykorzystane w produkcjach serialowych player.pl i materiałach Ringier Axel Springer Polska.

Prace można przesyłać do 28 lutego 2023 r. używając specjalnego formularza dostępnego na stronie digitalars.pl.

Każdy może zostać cyfrowym artystą!  

Rozwój nowych technologii sprawił, że każdy z nas może zostać cyfrowym artystą i tworzyć wspólnie z AI obrazy, wizualizacje, dźwięki oraz teksty. Wystarczy dobre urządzenie mobilne oraz odpowiednia aplikacja lub dedykowana strona. Dlatego w tym roku, organizatorzy Digital Ars stworzyli nową kategorię NO CODE. To okazja dla wszystkich, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sztuczną inteligencją. Bot OpenAI, Midjourney, DALL-E, NightCafe – aplikacji, które pozwalają amatorom generować sztukę bez umiejętności programowania jest wiele. Konkurs Digital Ars jest szansą na twórcze eksperymentowanie z nowymi technologiami, zabawę i rozwój cyfrowych kompetencji.  

Patronat honorowy konkursu Digital Ars

Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Politechnika Łódzka, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera, Miasto Łódź.

O Fundacji Digital Poland

Fundacja Digital Poland została powołana w celu integracji firm i społeczeństwa. Zajmuje się propagowaniem wiedzy dotyczącej roli innowacji i cyfryzacji w rozwoju gospodarczym kraju. Skupia firmy i organizacje z różnych branż, zachęcając je do współpracy nad konkretnymi projektami. Misją Fundacji jest pozycjonowanie Polski jako wiodącego ośrodka innowacji cyfrowych na świecie. Promując międzynarodową i międzybranżową inicjatywę, łącząc siły, tematy i tworząc sieć kontaktów i relacji mobilizuje firmy do przechodzenia transformacji z offline do online. Więcej na stronie: www.digitalpoland.org

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej