Chętnie przyszli na warsztaty. MITkołajki inspirują uczniów

13.12.2024 Uczelnia
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Podczas MITkołajek dzieci i młodzież miała okazję poznać fascynujący świat nauki, tworząc świąteczne ozdoby z długopisów 3D, programując za pomocą zestawów Arduino, czy animując własnoręcznie wykonane rysunki. Uczestnicy mogli także zgłębić tajniki pracy z mikroskopem oraz zdobywać wiedzę na warsztatach pierwszej pomocy.

 – Jestem pierwszy raz na Politechnice i jest naprawdę fajnie. Rysuję krowę na kartce, a potem animuję to na komputerze. To się przydaje do filmów i różnych kreskówek – mówi Jakub Kufel z klasy szóstej Szkoły Podstawowej nr 27.

Martyna Głębocka, uczennica siódmej klasy SP nr 18, lubi pracę z komputerem: – Musimy tutaj podłączać różne rzeczy do płytki. To zadanie jest trudne, ale kiedy ktoś pokazuje, co zrobić, to wszystko staje się prostsze i naprawdę fajne.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty z pierwszej pomocy. Magdalena Kwiatosz, nauczycielka matematyki w SP nr 18, zwraca uwagę na ich wartość edukacyjną: – Uczniowie różnie reagują na takie zajęcia. Najpierw się śmieją, bo wydaje im się, że to ich nie dotyczy. Ale w momencie, kiedy sytuacja jest podbramkowa, brakuje pewności, jak pomóc. Takie warsztaty przekonują nas, że możemy coś zrobić i że warto być przygotowanym.

Wśród atrakcji nie zabrakło zajęć związanych ze sztuczną inteligencją. – Mogliśmy tworzyć emotki czy filmować twarze, żeby sprawdzić, jak AI rozpoznaje emocje. Myślę, że w przyszłości sztuczna inteligencja będzie wszędzie i będziemy musieli się z niej korzystać – mówi Nina z klasy szóstej SP nr 18.

Jednak nie wszyscy czują się swobodnie w świecie nowoczesnych technologii, co przyznaje Magdalena Kwiatosz, nauczycielka matematyki: – Sama nigdy nie korzystałam ze sztucznej inteligencji. Trochę mnie przeraża, jak bardzo uczniowie na niej polegają, ale staram się ich przestrzegać, by zawsze weryfikowali informacje, które znajdują w internecie.

Małgorzata Kulpińska, wychowawczyni z SP 27, która po raz pierwszy odwiedziła Politechnikę, podkreśla, że takie wydarzenia są niezwykle cenne: – Dzieci bardzo chętnie przychodzą na te warsztaty. Wyciągają z nich dużą wiedzę, która przydaje się nie tylko w szkole, ale i w życiu.

  

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej