Był sobie inżynier. Fascynujące spotkania z twórcami nauki na Politechnice Lubelskiej

04.03.2024 Uczelnia
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Była solidna dawka wiedzy, ale też dużo dobrej zabawy. Budynek, zwany potocznie Rdzewiakiem, wypełnił się przedszkolakami i uczniami szkół podstawowych z Lublina i okolic. Ich wizyta na Politechnice Lubelskiej związana była z obchodami Światowego Dnia Inżyniera dla Zrównoważonego Rozwoju. To właśnie 4 marca przypada ten szczególny dla inżynierów dzień, którego celem jest docenienie znaczącego wkładu inżynierów w codzienne życie oraz zwrócenie uwagi na współczesne wyzwania, którym stawiają czoła, takie jak zrównoważony rozwój. Święto to ustanowione zostało w 2019 roku przez Światową Federację Organizacji Inżynierskich (WFEO) oraz UNESCO.

Wydarzenie otworzył rektor prof. Zbigniew Pater, podkreślając ważną rolę, którą pełnią naukowcy: – Każdego dnia odkrywają oni nowe technologie, tworzą wynalazki. Pokazują, że nauka to z jednej strony wspaniała pasja, a z drugiej – siła, dzięki której świat staje się miejscem lepszym i przyjaźniejszym.

Rektor wyraził również zadowolenie z licznej grupy uczestników, zauważając, że pomimo zwiększenia liczby warsztatów, miejsca szybko zostały zapełnione: ­– To dobrze, bo czym skorupka za młodu nasiąknie, to zaowocuje w przyszłości. Takie wydarzenie jak dzisiejsze to doskonała okazja do popularyzacji nauki, szczególnie wśród dzieci i młodzieży oraz zachęcenia ich do odkrywania i poznawania nowych technologii.

O tym, kim jest inżynier i jaka jest jego rola rozmawiała z dziećmi mgr inż. Ewelina Kosicka z Wydziału Mechanicznego. Na początku uświadomiła im, że już w szkołach podstawowych otrzymują namiastkę wiedzy technicznej. Uczniowie wymienili liczne przykłady aktywności podejmowanych w ramach przedmiotu technika. Odkryli, że wiele zagadnień inżynierskich ukrywa się w przedrostku „POLI-„ występującym w nazwie naszej uczelni.

W trakcie spotkania dzieci wzięły udział w konkursie z nagrodami, a tematyka zagadek dotyczyła aspektów działalności inżynierów na wydziałach Politechniki Lubelskiej. Dzięki temu uczniowie dowiedzieli się, że praca inżyniera ma realny wpływ na nasze życie - można dostrzec ją w urządzeniach, budynkach, drogach, mostach, turbinach wiatrowych i układach mechatronicznych.

Po części oficjalnej, przyszedł czas na pokazy i warsztaty przygotowane przez naukowców i studentów. Program obfitował w wiele ciekawych propozycji przeznaczonych zarówno dla miłośników nowoczesnych technologii, pasjonatów ekologii czy amatorów zagadnień ekonomicznych. Była to jedyna z nielicznych okazji dla uczniów, aby móc wejść do laboratoriów, na co dzień otwartych jedynie dla naukowców i studentów Politechniki Lubelskiej.

Badacze pokazali, że życie dzieje się również tam, gdzie wzrok nie sięga. Uczniowie przekonali się na własne oczy, co kryje się w wodzie pochodzącej z rzeki, kałuży, a także we łzach. Sprawdzali jak działa i do czego służy eyetracker. Dowiedzieli się do czego wykorzystuje się plazmę niskotemperaturową i jakie są sposoby jej generowania. Samodzielnie wykonali zdjęcia termowizyjne. Wzięli udział w eksperymentach, w których wykorzystana została technika śledzenia wzroku. Zobaczyli na czym polega proces recyklingu tworzyw polimerowych. Dzięki prostym eksperymentom z wykorzystaniem ziarenek kukurydzy, fasolki, grochu i pieniędzy z gry Monopoly odkryli tajniki inflacji.  

Wśród uczestników byli uczniowie z 6b SP nr 52. Najbardziej podobały się im warsztaty, na których mogli projektować własne mieszkania, a nawet miasta. Bartek z klasy 1c SP nr 50 również znalazł coś dla siebie. –  Pokazy z cięcia wodą były super! Nie wiedziałem, że woda pod wysokim ciśnieniem może przeciąć nawet metal, szkło czy kamień – opowiadał z przejęciem Bartek.

Dzień Inżyniera to bardzo dobry pomysł. To nauka w nowoczesnej i przystępnej odsłonie. Dzieci świetnie się bawią, a przy tym uczą. Takie zajęcia pobudzają kreatywność, skłaniają do myślenia i aktywności – mówiła pani Agnieszka, nauczycielka SP nr 52.

Programowi towarzyszyła wystawa urządzeń, która przeniosła uczestników w przeszłość. Zobaczyli sprzęty używane przez ich babcie i dziadków, gdy nie było jeszcze komputerów i smartfonów. To doświadczenie pozwoliło im docenić, jak bardzo zmieniło się nasze życie dzięki wynalazcom i postępowi technologicznemu.

Oblegane były stoiska kół naukowych. Młodzi naukowcy zademonstrowali efekty swoich prac  – pokazali rozebrane serowniki współczesnych samochodów, przy okazji opowiadając jak się je naprawia i programuje, był także HYDROS, pojazd napędzany wodorem.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się niezmiennie pojazdy „made in Politechnika” przeznaczone do trudnego terenu, poruszające się na kołach, półgąsienicowe i gąsienicowe. Każdy z uczestników mógł zobaczyć i przetestować, takie auta jak: Buggy 4x4, Żuk 6x6, Rudy 105B, poduszkowiec czy Rysiek 8x8.

Lubię samochody, a te były wyjątkowe! Bardzo podobały mi się buggy oraz poduszkowiec. Chciałbym takimi jeździć do szkoły – mówił podekscytowany Kuba.

W organizację tegorocznej edycji Światowego Dnia Inżyniera na Politechnice Lubelskiej zaangażowało się liczne grono naukowców, studentów, doktorantów i pracowników administracji, którzy wspólnie przygotowali bogaty program. Wdzięczni jesteśmy za Państwa zaangażowanie i pomysły.

Atrakcyjne warsztaty, pokazy i liczne eksperymenty oraz prezentacje kół naukowych przyciągnęły wielu młodych pasjonatów nauki. Dziękujemy przedszkolakom, uczniom i nauczycielom za przybycie i wspólną podróż przez świat nauki. Było nam miło gościć Państwa w ten poniedziałkowy dzień. Do zobaczenia za rok!

Serdecznie dziękujemy nasz Darczyńcom za życzliwość i wsparcie udzielone podczas organizacji Światowego Dnia Inżyniera na Politechncie Lubelskiej.

Byli z nami:

Urząd Miasta Lublin

Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego

Pszczółka

ABC

MPWiK

Passa

Loft In Home

Polmlek marka Fortuna

Castorama

grafika_na_diode_pl.png

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej