Będziemy optymalizować cykl życia nowoczesnych pojazdów

25.09.2023 Uczelnia
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Rozpoczynamy realizację projektu ,,Platforma badawcza metod optymalizacji cyklu życia nowoczesnych pojazdów’’. Politechnika Lubelska otrzymała na ten cel wsparcie finansowe od Ministerstwa Edukacji i Nauki w kwocie 1 998 700,00 zł.

Projekt polega na opracowaniu rzeczywistej platformy do badań metod optymalizacji konstrukcji nowoczesnych pojazdów z wykorzystaniem technik symulacji komputerowych.

 - Chodzi o to, aby nasze działania przyniosły jak największy efekt przy jak najmniejszych nakładach. Optymalizacja oparta na symulacji komputerowej pozwali na znaczne przyspieszenie prac projektowych  oraz co ważne,  na obniżenie kosztów w stosunku do tworzenia modelu rzeczywistych pojazdów i prowadzenia testów - mówi dr hab. inż. Jacek Czarnigowski, prof. uczelni, kierownik projektu.

Platforma badawcza stanowić będzie doświadczalny pojazd wyścigowy stworzony równolegle z opracowaniem jego ,,cyfrowego bliźniaka’’ dającego możliwości diagnostyki stanu maszyny, przewidywania jej zmienności w czasie lub optymalizacji jego pracy - opisuje prof. Czarnigowski.

Projekt jest skierowany przede wszystkim do naukowców i inżynierów z zakresu budowy i eksploatacji pojazdów, mechatroniki, systemów komputerowego wspomagania projektowania oraz transportu.

Projekt będzie realizowany do 30 czerwca 2025 roku i obejmie cztery etapy:

  1. Opracowanie konstrukcji platformy badawczej.
  2. Wykonanie konstrukcji platformy badawczej.
  3. Opracowanie cyfrowej platformy badawczej
  4. Opracowanie metodologii optymalizacji konstrukcji.

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej