Rozpoczynamy realizację projektu ,,Platforma badawcza metod optymalizacji cyklu życia nowoczesnych pojazdów’’. Politechnika Lubelska otrzymała na ten cel wsparcie finansowe od Ministerstwa Edukacji i Nauki w kwocie 1 998 700,00 zł.
Projekt polega na opracowaniu rzeczywistej platformy do badań metod optymalizacji konstrukcji nowoczesnych pojazdów z wykorzystaniem technik symulacji komputerowych.
- Chodzi o to, aby nasze działania przyniosły jak największy efekt przy jak najmniejszych nakładach. Optymalizacja oparta na symulacji komputerowej pozwali na znaczne przyspieszenie prac projektowych oraz co ważne, na obniżenie kosztów w stosunku do tworzenia modelu rzeczywistych pojazdów i prowadzenia testów - mówi dr hab. inż. Jacek Czarnigowski, prof. uczelni, kierownik projektu.
Platforma badawcza stanowić będzie doświadczalny pojazd wyścigowy stworzony równolegle z opracowaniem jego ,,cyfrowego bliźniaka’’ dającego możliwości diagnostyki stanu maszyny, przewidywania jej zmienności w czasie lub optymalizacji jego pracy - opisuje prof. Czarnigowski.
Projekt jest skierowany przede wszystkim do naukowców i inżynierów z zakresu budowy i eksploatacji pojazdów, mechatroniki, systemów komputerowego wspomagania projektowania oraz transportu.
Projekt będzie realizowany do 30 czerwca 2025 roku i obejmie cztery etapy:
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17
Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności. Dowiedz się więcej