Zamiast siedzenia w fotelu, gimnastyka i szachy po 1,5 godziny w tygodniu. Są one bezpłatne i odbywają się w obiektach Politechniki Lubelskiej pod okiem wykwalifikowanych trenerów. Natomiast od marca ruszają nordic-walking i brydż.
– Aktywność fizyczna wskazana jest w każdym wieku, ale po 60. roku życia kieruje się ona kilkoma zasadami. Przede wszystkim należy pamiętać, że wykonywane ćwiczenia powinny mieć charakter funkcjonalny. Wówczas możemy liczyć na ich przydatność w sytuacjach zagrożenia upadkiem czy w konieczności zachowania równowagi. Bardzo ważne jest również, aby ćwiczenia uwzględniały możliwości motoryczne osób ćwiczących oraz stan ich zdrowia – zwraca uwagę instruktorka fitness Sylwia Złomańczuk ze Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Politechniki Lubelskiej.
W gimnastyce bierze udział kilkanaście osób, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W trakcie zajęć wykonują ćwiczenia: wzmacniające gorset mięśniowy odpowiedzialny za utrzymanie prawidłowej postawy ciała oraz zwiększające stabilizację stawów, rozciągające, poprawiające elastyczność ciała, równowagę i koordynację, również wzrokowo-słuchową, a także relaksacyjne i oddechowe.
Zajęcia prowadzone są przy odpowiednio dobranej muzyce. Nacisk położony jest na takie formy ruchowe, by aktywność wiązała się z relaksem, zabawą i przyjemnością.
– Zawsze z niecierpliwością czekam na kolejne zajęcia. Znalazłam tutaj miłe towarzystwo, z którym dużo raźniej ćwiczyć. Poza tym chcę jak najdłużej cieszyć się zdrowiem i sprawnością – mówi pani Ela, jedna z uczestniczek.
Gimnastyka przynosi znakomite efekty medyczne, przeciwdziała: osteoporozie, nadciśnieniu, miażdżycy, zmianom zwyrodnieniowym. Pomaga również stabilizować poziom cukru oraz prawidłową masę ciała, zwiększa metabolizm. Takie zajęcia wpływają również korzystnie na pracę układu krwionośnego i oddechowego.
Z kolei szachy to doskonały trening umysłowy. – Rozgrywki szachowe można porównać z mentalną siłownią. Już samo przyswojenie zasad gry oznacza poprawę sprawności intelektualnej seniora. Emerytura to czas, w którym głowa potrzebuje gimnastyki – przekonuje instruktor dr Piotr Waniurski, adiunkt na Wydziale Inżynierii Środowiska Politechniki Lubelskiej.
Gra w szachy doskonale wpływa na poprawę koncentracji i pamięci, pozytywnie oddziaływuje na zdolność logicznego myślenia, odmładza umysł. To również doskonała okazja do nawiązania kontaktów, dla wielu samotnych seniorów to wspaniały czas spędzony w gronie innych osób.
Zajęcia dla seniorów dofinansowane są z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17
Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności. Dowiedz się więcej