Architektura, która leczy. Studenci zmieniają szpitalne przestrzenie

27.11.2024 Studenci
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Koło Naukowe Architektura Zdrowia, powstało zaledwie miesiąc temu na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej, a już zaskakuje swoimi działaniami i ambitnymi celami.

Grupa studentów kierunku architektura, pod opieką naukową dr hab. inż. arch. Natalii Przesmyckiej oraz dr. inż. arch. Rafała Strojnego, postawiła sobie za zadanie coś więcej niż projektowanie estetycznych budynków. Chcą tworząc przestrzenie, które nie tylko wyglądają pięknie, ale realnie wpływają na zdrowie i samopoczucie użytkowników. Swoją misję rozpoczęli od Oddziału Rehabilitacji Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie.

16 listopada zorganizowali tam wyjątkowe warsztaty. Ich celem było zbadanie oczekiwań młodych pacjentów dotyczących tego, jak wyobrażają sobie idealną przestrzeń atriów w szpitalu. To wydarzenie stanowiło część szerszych działań, które mają doprowadzić do stworzenia projektu modernizacji zielonych atriów w budynku szpitala. Przestrzeń ta ma służyć przede wszystkim relaksowi, zabawie oraz zapewniać pacjentom komfort i wytchnienie podczas ich pobytu w placówce. Szczególną uwagę poświęcono elementom, które wpływają na odbiór przestrzeni przez najmłodszych użytkowników. Ważnymi aspektami były motywy, kolory, kształty, zieleń oraz elementy sztuki.

– Zależy nam, aby wprowadzić nową jakość do projektowania. Nasze działania opierają się na m.in. Evidence-Based Design, projektowaniu w oparciu o dowody naukowe, badania, Post Occupancy Evaluation oraz idei Healing Architecture – koncepcjach, które pokazują, że odpowiednio zaprojektowane przestrzenie mogą pozytywnie wpływać na zdrowie i komfort ludzi – tłumaczy prof. Natalia Przesmycka.

Studenci i naukowcy chcą zaangażować w proces projektowania wszystkich użytkowników.  

– Może wydawać się to banalne, ale prawda jest taka, że bardzo często napięty harmonogram projektów oraz ograniczenia czasowe minimalizują udział użytkowników w projekcie. Jednak to użytkownicy będą ostatecznie korzystać z takich przestrzeni. Spełnienie ich oczekiwać oraz marzeń, pozwoli na tworzenie przestrzeni, które pozytywnie wpłynął na samopoczucie i zdrowie użytkowników, a w przypadku szpitali, także na przyjazne środowisko w procesie leczenia pacjentów – wyjaśnia dr. inż. arch. Rafał Strojny.

Jak podkreśla naukowiec, to dopiero początek. Koło zapowiada kolejne inicjatywy, które zmienią sposób myślenia o projektowaniu przestrzeni publicznych i służby zdrowia.

W warsztatach wzięli udział nie tylko studenci i ich opiekunowie naukowi, ale także dr inż. Andrzej Graboś, z-ca drektora ds. infrastruktury w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym oraz prof. Paweł Droździel, prorektor ds. studenckich Politechniki Lubelskiej.

Warsztaty są efektem współpracy członków Klastra Lubelska Medycyna: Politechniki Lubelskiej (zespołu specjalistów z zakresu architektury obiektów służby zdrowia), Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego oraz firmy Simba, w ramach projektu InnoDesign.

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej