To miały być pierwsze Targi Pracy Inżynierskiej na Politechnice Lubelskiej. Wydarzenie ciekawe, ale podobne do dziesiątek imprez organizowanych na wszystkich uniwersytetach. Spotkanie z przedsiębiorcami pokazało jednak wyjątkową siłę i skuteczność Wydziału Budownictwa i Architektury.
– Organizacji targów podjęliśmy się, żeby nasi studenci mogli zapoznać się z firmami, które realizują projekty zarówno na terenie województwa lubelskiego, jak i całej Polski, czy nawet poza jej granicami – mówi dr inż. Marek Grabias, prodziekan ds. studenckich na kierunku budownictwo Politechniki Lubelskiej. – Chcemy stworzyć studentom możliwość nawiązania współpracy z firmami, w których będą oni musieli odbyć obowiązkowe praktyki lub w których będą szukać zatrudnienia po zakończeniu nauki.
Już w te wakacje praktyki inżynierskie odbędzie Klaudia Pacek z Wydziału Budownictwa i Architektury. – Widzę, że jest dużo możliwości, ale jest też duża konkurencja – przyznaje.
– Jestem na ostatnim roku studiów więc szukam pracy zawodowej. Rozglądam się, czy znajdę coś związanego z projektowaniem konstrukcji lub wykonawstwem. Jest dużo ciekawych ofert i mam nadzieję, że to zaowocuje w przyszłości. Najpierw chciałbym podjąć pracę na budowie w terenie, żeby nauczyć się fachu od podstaw, a potem chciałbym zająć się projektowaniem – planuje Piotr Matysiak, student na kierunku budownictwo.
Taka ścieżka kariery ma duże szanse na powodzenie.
– Byłem studentem inżynierii środowiska na Politechnice Lubelskiej w latach 2008-2013. Po studiach zaczynałem pracę od najniższego szczebla: od łopaty. Potem pracowałem jako inżynier budowy, kierownik robót, a teraz jako kierownik budowy. Całą ścieżkę przeszedłem w Wodbudzie – opowiada Michał Marchewka, który podczas targów zachęcał studentów do podjęcia pracy w firmie, z którą związał swoją zawodową przyszłość. – Studia na Politechnice Lubelskiej dały mi gigantyczną wiedzę, a Wodbud praktykę.
– Studia na Politechnice Lubelskiej były bardzo dobrze spędzonym czasem. Poznałem świetnych ludzi. Nauczyłem się systematyczności. Zdobyłem ogromną porcję wiedzy – wylicza Paweł Wideński z firmy Strabag. – Dzięki pomocy Biura Karier Politechniki Lubelskiej odbywałam praktyki po 2., 3. i 4. roku. Z bogatym doświadczeniem szybko wszedłem na rynek pracy.
Podczas Targów Pracy Inżynierskiej na Politechnice Lubelskiej Wideński rekrutował przyszłych pracowników do lubelskiego oddziału Strabagu.
– Większość inżynierów w naszym oddziale to absolwenci PL – przyznaje. – Jesteśmy doskonale wykształceni więc także poszukiwani przez pracodawców.
– Praktycznie cała nasza kadra na budowach to absolwenci Politechniki Lubelskiej – przyznaje też Olga Graf z firmy Warbud, również absolwentka uczelni.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17
Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności. Dowiedz się więcej