72 rocznica FSC Lublin

20.10.2023 Uczelnia
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Miłośnicy i pasjonaci dawnej motoryzacji będą zadowoleni, ponieważ w najbliższą niedzielę 22 października na ul. Narzędziowej w dawnej Fabryce Samochodów Ciężarowych w Lublinie odbędzie się wyjątkowe wydarzenie, które uczci 72. rocznicę uruchomienia produkcji samochodu Lublin 51 oraz 60. rocznicę montażu transportera opancerzonego SKOT.

To idealna okazja, aby zgłębić historię i tradycję motoryzacyjną Lublina. Nie zabraknie wspomnień i fascynujących opowieści o czasach, kiedy motoryzacja kształtowała oblicze naszego miasta – zapowiadają organizatorzy wydarzenia.

Otwarcie zlotu zaplanowano na godzinę 10.00, a impreza potrwa do godziny 15.00. Oczywiście gwiazdami wydarzenia będą samochody Lublin 51 i transporter SKOT. Jednak uczestnicy będą mieli także okazję podziwiać pojazdy o czechosłowackim lub polsko-czechosłowackim rodowodzie, takie jak Praga V3S czy autobus JELCZ (słynny lubelski GUTEK). Ponadto na terenie fabryki pojawią się inne produkty FSC, m.in. kultowe Żuki oraz nowsze generacje Lublinów.

Dr inż. Leszek Gardyński z Katedry Inżynierii Materiałowej Politechniki Lubelskiej podkreśla, że historia FSC jest ściśle związana z Politechniką Lubelską: – Pracownicy i absolwenci uczelni byli współautorami konstrukcji produkowanych pojazdów w FSC i pracowali przy ich produkcji. Zlot to nie tylko wydarzenie motoryzacyjne, ale również okazja do upamiętnienia wkładu tej fabryki w rozwój Lublina.

Jak zaznacza wykładowca, wydarzenie nie tylko promuje pamięć o FSC, ale także podkreśla znaczenie historii przemysłu motoryzacyjnego dla regionu. – Studenckie Koło Naukowe Inżynierii Materiałowej we współpracy z Lubelskim Towarzystwem Historii Przemysłu oraz innymi instytucjami i osobami, systematycznie organizuje zloty i akcje, które przyczyniają się do ożywienia pamięci o FSC Lublin i jej znaczeniu w historii miasta.

Dodatkowe informacje: dr inż. Leszek Gardyński, Katedra Inżynierii Materiałowej,
tel. 691 853 035.

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej