Ponad 1300 studentów, 9 kierunków kształcenia, 236 pracowników, 12 katedr, 16 kół naukowych. Tak w skrócie można opisać Wydział Mechaniczny, który właśnie obchodzi jubileusz 70-lecia działalności.
– Historia Wydziału Mechanicznego wiąże się nierozerwalnie z historią naszej uczelni, gdyż powołana 13 maja 1953 roku Wieczorowa Szkoła Inżynierska była szkołą jednowydziałową i wydziałem tym był właśnie Mechaniczny. Z czasem nazwa się zmieniała, ale zawsze miejsce to było i jest ważne nie tylko dla studentów, ale i dla miasta, i całego regionu – przyznaje rektor Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniew Pater.
Jak wspomina dziekan prof. Hubert Dębski, początki były trudne, zwłaszcza lokalowe: – Obecny budynek wydziału został oddany do użytku dopiero w 1977 roku, czyli 24 lata od powołania naszej uczelni. Dzisiaj Wydział Mechaniczny jest jednym z wiodących krajowych jednostek naukowo-badawczych. Podstawową dyscypliną uprawianą na wydziale jest inżynieria mechaniczna. W ostatniej ewaluacji otrzymała ona najwyższą kategorię naukową A+. To potwierdza, że prowadzone przez nas badania są na bardzo wysokim poziomie – przyznaje dziekan.
Z czym kojarzy się wydział?
Ze szkoleniem specjalistów w zakresie mechaniki, automatyki, mechatroniki, a także innych dziedzin związanych z produkcją i przetwarzaniem materiałów. Ze studenckimi kołami naukowymi, gdzie konstruowane są niezwykłe pojazdy, jak np. Żuk 6x6, Rudy 105B, Rysiek 8x8 czy polonez na gąsienicach. Z największą na uczelni liczbą zgłoszeń wynalazków (91) i decyzji o udzieleniu patentu (71). Z badaniami, które znajdują swoje praktyczne zastosowanie w szeroko pojętej gospodarce. Przykładami są: samoobsługowa myjnia bezdotykowa z systemem odzyskiwania i oszczędzania wody i energii, technologia walcowania odkuwek osi kolejowych, hybrydowy bezzałogowy statek powietrzny pionowego startu i lądowania z możliwością lotu autorotacyjnego.
W ramach uroczystych obchodów w czwartek 18 maja br. o godz. 12.00 w auli A1 rozpocznie się 42. Konferencja Kolegium Dziekanów Wydziałów Mechanicznych Polskich Uczelni Technicznych oraz Przewodniczących Rad Dyscyplin Naukowych Inżynieria Mechaniczna. Obrady potrwają trzy dni. Szefowie wydziałów mechanicznych będą rozmawiać o problemach związanych z jakością kształcenia, dostępnością edukacji oraz zgodnością programów nauczania z potrzebami rynku pracy.
– Aktualnie kształcenie na uczelniach musi być dostosowane do wymagań rynku pracy, który stawia coraz wyższe wymagania wobec absolwentów. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby programy nauczania były zgodne z rzeczywistymi potrzebami przemysłu oraz aby studenci zdobywali umiejętności praktyczne i kompetencje społeczne – zauważa prodziekan ds. kształcenia i współpracy międzynarodowej prof. Sylwester Samborski.
24 maja w holu Wydziału Mechanicznego studenci, pracownicy oraz absolwenci wezmą udział w turnieju brydżowym. Gośćmi specjalnymi wydarzenia będą mistrzowie świata w brydżu sportowym – absolwenci wydziału.
Natomiast w czerwcu odbędzie się piknik integracyjny dla pracowników.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17
Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności. Dowiedz się więcej