70 lat temu powstał Wydział Mechaniczny. Pierwszy wydział WSInż

17.05.2023 Uczelnia
Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Ponad 1300 studentów, 9 kierunków kształcenia, 236 pracowników, 12 katedr, 16 kół naukowych. Tak w skrócie można opisać Wydział Mechaniczny, który właśnie obchodzi jubileusz 70-lecia działalności.

Historia Wydziału Mechanicznego wiąże się nierozerwalnie z historią naszej uczelni, gdyż powołana 13 maja 1953 roku Wieczorowa Szkoła Inżynierska była szkołą jednowydziałową i wydziałem tym był właśnie Mechaniczny. Z czasem nazwa się zmieniała, ale zawsze miejsce to było i jest ważne nie tylko dla studentów, ale i dla miasta, i całego regionu – przyznaje rektor Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniew Pater.

Jak wspomina dziekan prof. Hubert Dębski, początki były trudne, zwłaszcza lokalowe: – Obecny budynek wydziału został oddany do użytku dopiero w 1977 roku, czyli 24 lata od powołania naszej uczelni. Dzisiaj Wydział Mechaniczny jest jednym z wiodących krajowych jednostek naukowo-badawczych. Podstawową dyscypliną uprawianą na wydziale jest inżynieria mechaniczna. W ostatniej ewaluacji otrzymała ona najwyższą kategorię naukową A+. To potwierdza, że prowadzone przez nas badania są na bardzo wysokim poziomie – przyznaje dziekan.

Z czym kojarzy się wydział?

Ze szkoleniem specjalistów w zakresie mechaniki, automatyki, mechatroniki, a także innych dziedzin związanych z produkcją i przetwarzaniem materiałów. Ze studenckimi kołami naukowymi, gdzie konstruowane są niezwykłe pojazdy, jak np. Żuk 6x6, Rudy 105B, Rysiek 8x8 czy polonez na gąsienicach. Z największą na uczelni liczbą zgłoszeń wynalazków (91) i decyzji o udzieleniu patentu (71). Z badaniami, które znajdują swoje praktyczne zastosowanie w szeroko pojętej gospodarce. Przykładami są: samoobsługowa myjnia bezdotykowa z systemem odzyskiwania i oszczędzania wody i energii, technologia walcowania odkuwek osi kolejowych, hybrydowy bezzałogowy statek powietrzny pionowego startu i lądowania z możliwością lotu autorotacyjnego.

W ramach uroczystych obchodów w czwartek 18 maja br. o godz. 12.00 w auli A1 rozpocznie się 42. Konferencja Kolegium Dziekanów Wydziałów Mechanicznych Polskich Uczelni Technicznych oraz Przewodniczących Rad Dyscyplin Naukowych Inżynieria Mechaniczna. Obrady potrwają trzy dni. Szefowie wydziałów mechanicznych będą rozmawiać o problemach związanych z jakością kształcenia, dostępnością edukacji oraz zgodnością programów nauczania z potrzebami rynku pracy.

Aktualnie kształcenie na uczelniach musi być dostosowane do wymagań rynku pracy, który stawia coraz wyższe wymagania wobec absolwentów. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby programy nauczania były zgodne z rzeczywistymi potrzebami przemysłu oraz aby studenci zdobywali umiejętności praktyczne i kompetencje społeczne – zauważa prodziekan ds. kształcenia i współpracy międzynarodowej prof. Sylwester Samborski.

24 maja w holu Wydziału Mechanicznego studenci, pracownicy oraz absolwenci wezmą udział w turnieju brydżowym. Gośćmi specjalnymi wydarzenia będą mistrzowie świata w brydżu sportowym – absolwenci wydziału.

Natomiast w czerwcu odbędzie się piknik integracyjny dla pracowników.

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej