Dzisiaj na Politechnice Lubelskiej startuje rekrutacja na rok akademicki 2023/2024. Wolnych jest blisko 2100 miejsc na studiach stacjonarnych I stopnia.
Uczelnia oferuje 28 kierunków, w tym dwie nowości – energetykę na Wydziale inżynierii Środowiska oraz sztuczną inteligencję w biznesie na Wydziale Zarządzania.
– Każdego roku staramy się poszerzać swoją ofertę kształcenia, podążając za zmianami społecznymi i gospodarczymi oraz wsłuchując się w potrzeby rynku pracy i konieczność kształcenia kadr gotowych sprostać aktualnym wyzwaniom. Nowe kierunki to połączenie wiedzy eksperckiej naszych naukowców z doświadczeniem i umiejętnościami praktyków – mówi prorektor ds. studenckich Politechniki Lubelskiej prof. Paweł Droździel.
Jak zaznacza dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska prof. Beata Kowalska, utworzenie kierunku energetyka jest odpowiedzią na obecne i przyszłe zapotrzebowanie pracodawców. – Energetyka jest jednym z najprężniej rozwijających się sektorów i przewiduje się, że do roku 2030 transformacja energetyczna ma doprowadzić do powstania w Polsce ok. 300 tys. nowych miejsc pracy w tym obszarze. Aż ok. 80% pracodawców z tej branży planuje rekrutację – zwraca uwagę pani dziekan.
Studia będą trwać siedem semestrów. Ponad połowa zajęć będzie miała charakter praktyczny – ćwiczenia audytoryjne, projektowe i laboratoria. Studia umożliwiają uzyskanie tytułu zawodowego inżyniera. O przyjęciu decydują wyniki egzaminu maturalnego, w którym brane są pod uwagę przedmioty: do wyboru matematyka, fizyka, chemia, informatyka, biologia lub geografia, ponadto język obcy nowożytny oraz język polski. Na chętnych czeka 30 miejsc.
Studenci będą przygotowani do zawodu inżyniera energetyka. Dlatego podczas nauki zwraca się szczególną uwagę na zagadnienia związane z procesami wytwarzania, przetwarzania, przesyłania, magazynowania i dostarczania ciepła oraz energii elektrycznej.
Sztuczna inteligencja w biznesie to kierunek inżynierski i jak podkreśla prodziekan ds. kształcenia Wydziału Zarządzania dr Bartosz Przysucha – jedyny taki kierunek na uczelniach państwowych w Polsce.
– Tak nowoczesnego i optymalizowanego pod kątem zastosowań sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego kierunku nie ma żadna inna uczelnia w kraju – przyznaje prodziekan. I dodaje: – Łączy on dwa relatywnie odległe obszary wiedzy – wiedzę o metodach uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji z wiedzą z zakresu zarządzania organizacją, w szczególności dotyczącą procesów i źródeł danych występujących w przedsiębiorstwie.
Wśród przedmiotów znajdujących się w programie nauczania są m.in. zarządzanie związane z produkcją, logistyką, marketingiem, projektami, ponadto ekonomia oraz rachunkowość i finanse, ale także matematyka i statystyka.
Absolwenci mogą pracować w charakterze menedżerów oraz specjalistów realizujących wybrane zadania zarządcze, zaś dzięki znajomości rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji będą mogli wdrażać lub koordynować ich wprowadzanie w swoich przedsiębiorstwach
i działach.
Na Politechnice Lubelskiej rekrutacja na studia przebiega on-line. Kandydat rejestruje się elektronicznie i zakłada profil kandydata. Podczas ERK kandydat wprowadza niezbędne dane do ankiety osobowej oraz uzupełnia wymagane informacje w procesie kwalifikacji, dokonuje także opłaty za postępowanie związane z przyjęciem na studia. Pełną wymaganą dokumentację na pierwszy rok studiów kandydat składa we właściwej wydziałowej komisji rekrutacyjnej dopiero po zakwalifikowaniu go do przyjęcia na studia.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17
Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności. Dowiedz się więcej