7. Planowanie inwestycji dostępnych dla wszystkich - przewodnik po literaturze

 A. ZALECENIA INWESTYCYJNE

  Par. 20. Polityki dostępności Politechniki Lubelskiej

 Zalecenia inwestycyjne i modernizacyjne w zapewnieniu dostępności budynków
i otoczenia Politechniki Lubelskiej

 

  1. Dostępnościowe zalecenia inwestycyjne i modernizacyjne określają istotne kroki podczas planowania działań inwestycyjnych lub modernizacyjnych, mając na celu m.in. unikanie barier architektonicznych, urbanistycznych i transportowych w nowych projektach budowlanych lub eliminację dotychczasowych barier tego typu.
  2. Obiekt budowlany jako całość oraz jego poszczególne części, wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi należy, biorąc pod uwagę przewidywany okres użytkowania, projektować i budować w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych, oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, zapewniając niezbędne warunki do korzystania z obiektów użyteczności publicznej przez osoby
    z niepełnosprawnościami, o których mowa w art. 9 Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, sporządzonej w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r.
  3. Wykaz istotnych elementów, których parametry techniczne należy uwzględnić podczas zapewniania dostępności architektonicznej, urbanistycznej i transportowej, stanowi Załącznik nr 3 do Polityki dostępności.
  4. Planowanie działań modernizacyjnych i inwestycyjnych powinno poprzedzać sporządzenie profilu jego użytkowników (w tym w szczególności najsłabszych fizycznie
    i intelektualnie) i określenie, w jaki sposób będzie można zagwarantować im możliwie dużą dostępność.
  5. Inwestycje na uczelni powinny być realizowanie przy zaangażowaniu osób posiadających odpowiednią wiedzę z zakresu dostępności, w tym projektowania uniwersalnego, co zagwarantuje przyjmowanie rozwiązań spełniających kryterium racjonalnego dostosowania.
  6. Zaleca się zapraszanie do współpracy (w charakterze uczestników narad czy konstruowania projektu) Koordynatora, Pełnomocnika oraz osób
    z niepełnosprawnościami. Wskazana jest także współpraca z organizacjami pozarządowymi zrzeszającymi osoby z niepełnosprawnościami z racji posiadanych przez nie dużych zasobów wiedzy i rozwiązań w zakresie dostępności.
  7. Koordynator oraz Pełnomocnik powinni być także zapraszani przez przewodniczących zespołów opracowujących koncepcje modernizacji budynków Politechniki Lubelskiej.

 B.  POLECANE POZYCJE LITERATUROWE

  1. Zadrożny, Jak zaplanować inwestycję dostępną dla wszystkich? Standard minimum dostępności budynków, dróg, chodników i środków transportu dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, Wydawnictwo: Polski Związek Głuchych Oddział Łódzki, Łódź 2016.
  2. Inwestycje dla wszystkich - standard minimum: youtube.com/watch?v=OsbYazq91_U&ab_channel=PZGODDZIA
  3. Kowalski, Projektowanie bez barier. Wytyczne, Wyd. Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, Warszawa 2016.
  4. Kowalski, Włącznik – projektowanie bez barier, Wydawca: Fundacja Integracja, Warszawa 2017.
  5. M. Perkowska, T. Bajkowski (red.), Projektowanie uniwersalne w przestrzeni uniwersyteckiej – idee, możliwości, dobre praktyki, Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku, Białystok 2022.

 

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej