7. Planowanie inwestycji dostępnych dla wszystkich - przewodnik po literaturze

 A. ZALECENIA INWESTYCYJNE

  Par. 20. Polityki dostępności Politechniki Lubelskiej

 Zalecenia inwestycyjne i modernizacyjne w zapewnieniu dostępności budynków
i otoczenia Politechniki Lubelskiej

 

  1. Dostępnościowe zalecenia inwestycyjne i modernizacyjne określają istotne kroki podczas planowania działań inwestycyjnych lub modernizacyjnych, mając na celu m.in. unikanie barier architektonicznych, urbanistycznych i transportowych w nowych projektach budowlanych lub eliminację dotychczasowych barier tego typu.
  2. Obiekt budowlany jako całość oraz jego poszczególne części, wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi należy, biorąc pod uwagę przewidywany okres użytkowania, projektować i budować w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych, oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, zapewniając niezbędne warunki do korzystania z obiektów użyteczności publicznej przez osoby
    z niepełnosprawnościami, o których mowa w art. 9 Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, sporządzonej w Nowym Jorku dnia 13 grudnia 2006 r.
  3. Wykaz istotnych elementów, których parametry techniczne należy uwzględnić podczas zapewniania dostępności architektonicznej, urbanistycznej i transportowej, stanowi Załącznik nr 3 do Polityki dostępności.
  4. Planowanie działań modernizacyjnych i inwestycyjnych powinno poprzedzać sporządzenie profilu jego użytkowników (w tym w szczególności najsłabszych fizycznie
    i intelektualnie) i określenie, w jaki sposób będzie można zagwarantować im możliwie dużą dostępność.
  5. Inwestycje na uczelni powinny być realizowanie przy zaangażowaniu osób posiadających odpowiednią wiedzę z zakresu dostępności, w tym projektowania uniwersalnego, co zagwarantuje przyjmowanie rozwiązań spełniających kryterium racjonalnego dostosowania.
  6. Zaleca się zapraszanie do współpracy (w charakterze uczestników narad czy konstruowania projektu) Koordynatora, Pełnomocnika oraz osób
    z niepełnosprawnościami. Wskazana jest także współpraca z organizacjami pozarządowymi zrzeszającymi osoby z niepełnosprawnościami z racji posiadanych przez nie dużych zasobów wiedzy i rozwiązań w zakresie dostępności.
  7. Koordynator oraz Pełnomocnik powinni być także zapraszani przez przewodniczących zespołów opracowujących koncepcje modernizacji budynków Politechniki Lubelskiej.

       oraz  Zarządzenie Nr R-53/2024 Rektora Politechniki Lubelskiej z dnia 24 maja 2024 r. zmieniające Zarządzenie Nr R-83/2023 Rektora Politechniki Lubelskiej z dnia 30 listopada 2023 r. w sprawie wprowadzenia Polityki dostępności Politechniki Lubelskiej.

                https://pollub.bip.gov.pl/fobjects/download/1722252/zarzadzenie-nr-r-53-2024-pdf.html

 B.  POLECANE POZYCJE LITERATUROWE

  1. Zadrożny, Jak zaplanować inwestycję dostępną dla wszystkich? Standard minimum dostępności budynków, dróg, chodników i środków transportu dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, Wydawnictwo: Polski Związek Głuchych Oddział Łódzki, Łódź 2016.
  2. Inwestycje dla wszystkich - standard minimum: youtube.com/watch?v=OsbYazq91_U&ab_channel=PZGODDZIA
  3. Kowalski, Projektowanie bez barier. Wytyczne, Wyd. Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, Warszawa 2016.
  4. Kowalski, Włącznik – projektowanie bez barier, Wydawca: Fundacja Integracja, Warszawa 2017.
  5. M. Perkowska, T. Bajkowski (red.), Projektowanie uniwersalne w przestrzeni uniwersyteckiej – idee, możliwości, dobre praktyki, Wydawnictwo Uniwersytetu w Białymstoku, Białystok 2022.

 

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej