2. Deklaracje dostępności architektonicznej budynków Politechniki Lubelskiej

1. Ogólna deklaracja dostępności architektonicznej Politechniki Lubelskiej w Lublinie jako podmiotu publicznego znajduje się na stronie BIP pod adresem:

https://pollub.bip.gov.pl/deklaracja-dostepnosci/deklaracja-dostepnosci-bip-politechniki-lubelskiej.html

2. Szczegółowa deklaracja dostępności architektonicznej budynków Politechniki Lubelskiej w Lublinie jako podmiotu publicznego:

  • Budynek Wydziału Budownictwa i Architektury (WBiA)

Adres:

Nadbystrzycka 40

20-618 Lublin

Telefon do portierni budynku: 81( 538 44 59).

Opis budynku

Budynek posiada 6 kondygnacji, znajduje się na ulicy Nadbystrzyckiej 40. Ma jedno wejście główne znajdujące się po prawej stronie długiej oszklonej płyty budynku (na samym jej końcu) i jedno wyjście ewakuacyjne z tyłu budynku.

a. dostępność architektoniczna budynku dla osób z niepełnosprawnością ruchową

Obszar w otoczeniu budynku WBiA jest dostosowany do poruszania się osób z problemami motorycznymi [jest bez różnic wysokościowych oraz wszelkiego rodzaju przeszkód terenowych] . Miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnością ruchową są umieszczone  po drugiej stronie budynku[przed budynkiem CENTECH], mają oznakowanie zgodnie z przepisami.

Obiekt posiada zadaszenie nad wejściem, chroniące przed opadami. Przed wejściem nie ma obiektów mogących utrudniać wejście do budynku. Budynek jest dostosowany architektonicznie do potrzeb studentów i pracowników z niepełnosprawnością ruchową (na wózku, o kulach, z balkonikiem) [ niepotrzebny jest podjazd do wejścia głównego];  w budynku są dostępne windy, od których łatwo można przejechać do sali wykładowych i ćwiczeniowych na poszczególnych kondygnacjach. Znajdują się  po lewej stronie od wejścia głównego, w holu z artystycznymi wystawami i po prawej  stronie, przy klatce schodowej. Droga do tych wind jest odpowiednio oznaczona tabliczkami informacyjnymi. W korytarzach budynku jest dostateczna przestrzeń (szerokość) pozwalająca na wygodną komunikację osób na wózkach.

 W budynku znajdują się miejsca do odpoczynku (ławy ), z których mogą korzystać również osoby poruszające się na wózku.

 Toaleta dla osób niepełnosprawnych znajduje się na samym końcu prawej części holu (po minięciu portierni), po lewej jego stronie, obok toalety damskiej.

 b. dostępność architektoniczna budynku dla  osób z niepełnosprawnością wzroku

Otoczenie zewnętrzne Budynku WBiA nie posiada systemu prowadzenia wykonanego z płyt żebrowanych i guzowanych (TGSI), a także wszelkiego rodzaju wypukłych map (tzw. tyflografiki), ułatwiających osobom niewidomym orientację w terenie. Dopiero wewnątrz, po wejściu do budynku znajdują się wycieraczki systemowe z gumowymi i szczotkowymi wkładami czyszczącymi osadzonymi w profilach aluminiowych, co stwarza wrażenie wypukłości.

Strefa wejściowa w Budynku nie jest przesycona zbędnymi elementami utrudniającymi poruszanie się, ani też takimi, które mogą utrudniać orientację wizualną – reklamami, plakatami informacyjnymi, zbyt ciemnym lub rażącym oświetleniem.

Jasnoszare ściany korytarzy i ciemnoszare płyty podłóg  oraz oszklone drzwi w jasnoszarych ramach nie zapewniają istotnego dla słabowidzących kontrastu kolorystycznego. W  niektórych częściach budynku panuje półmrok.

Posadzka korytarzy jest antypoślizgowa, co jest użyteczne dla osób z niepełnoprawnością wzroku, a także z niepełnosprawnością ruchową.

 Na drzwiach wejściowych do Budynku i wewnątrz, na oszklonych drzwiach, nie ma namalowanych pasów żółtych, lecz białe (słabo widoczne). Nie jest to wystarczający kontrast dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Na drzwiach Biblioteki, znajdującej się na końcu wielkiego holu wystawowego (po lewej stronie od wejścia), także nie ma wyraźnie kontrastującego pasa, konieczna jest również tablica z czarnym tłem i żółtymi numerami sali oraz napisami o godzinach pracy (zaczęty proces dostosowawczy).

W budynku nie ma wypukłych map/mapek tyflograficznych/ ułatwiających osobom niewidomym orientację w przestrzeni.


  • Budynek Wydziału Elektrotechniki i Informatyki (WEiI)

Adres:

Nadbystrzycka 38A

20-618 Lublin

Telefon do portierni budynku: 81 528 43 70

 Opis budynku

Budynek posiada 4 kondygnacje nadziemne i 1 podziemną, znajduje się pod adresem ulica Nadbystrzycka 38A, ma dwa wejścia od ulicy Nadbystrzyckiej, w tym jedno wiodące do starej części i nieczynne i drugie w nowej części (o białej elewacji) z podjazdem oraz jedno wyjście ewakuacyjne z tyłu budynku nowej części i drugie wyjście z tyłu w środkowej starej części, które nie ma podjazdu dla osób niepełnosprawnych motorycznie.

a.dostępność architektoniczna budynku dla osób z niepełnosprawnością ruchową

Obszar w otoczeniu budynku WEiI jest dostosowany do poruszania się osób z problemami motorycznymi (jest bez różnic wysokościowych oraz wszelkiego rodzaju przeszkód terenowych). Miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnością ruchową są umieszczone  obok  budynku na parkingu, mają oznakowanie zgodnie z przepisami. Obiekt posiada zadaszenie nad wejściem, chroniące przed opadami. Przed wejściem nie ma obiektów mogących utrudniać wejście do budynku. Budynek jest dostosowany architektonicznie do potrzeb studentów i pracowników z niepełnosprawnością ruchową (na wózku, o kulach, z balkonikiem).W budynku ( w nowej jego części) jest dostępna winda, od której łatwo można przejechać do większości sali wykładowych i ćwiczeniowych na poszczególnych kondygnacjach].  Wyjątkiem są niedostępne na razie dla wózka  sala 301, 401 i 402 (trwają przygotowania do procesu dostosowawczego).

Droga do windy jest odpowiednio oznaczona tabliczkami informacyjnymi. W korytarzach budynku jest dostateczna przestrzeń (szerokość) pozwalająca na wygodną komunikację osób na wózkach.

W budynku znajdują się miejsca do odpoczynku (ławki, krzesła ), z których mogą korzystać również osoby poruszające się na wózku.

W budynku są 4 toalety dla osób niepełnosprawnych:  jedna na pierwszym piętrze (po lewej stronie od wyjścia z windy, na samym końcu korytarza), natomiast pozostałe na drugim, trzecim piętrze oraz w piwnicy nowej części : po prawej stronie od wyjścia z windy.

 b.dostępność architektoniczna budynku dla  osób z niepełnosprawnością wzroku

Otoczenie zewnętrzne Budynku WEiI nie posiada systemu prowadzenia wykonanego z płyt żebrowanych i guzowanych (TGSI), a także wszelkiego rodzaju wypukłych map (tzw. tyflografiki), ułatwiających osobom niewidomym orientację w terenie.

Strefa wejściowa w Budynku nie jest przesycona zbędnymi elementami utrudniającymi poruszanie się, ani też takimi, które mogą utrudniać orientację wizualną – reklamami, plakatami informacyjnymi, zbyt ciemnym lub rażącym oświetleniem.

W nowej części Budynku białe ściany korytarzy i jasnoszare płyty podłóg oraz białe drzwi, lub na innych poziomach beżowe ściany i beżowa posadzka korytarzy, nie zapewniają istotnego dla słabowidzących kontrastu kolorystycznego. W starej części Budynku kontrast jest: brązowe drzwi łazienek i sekretariatów, jasnoszare schody i białe ściany. Są także ściany z marmolitu w kolorze beżowym, podłoga z wykładziny pcv w kolorze żółto beżowym i pomarańczowe pasy po obwodzie posadzki.

Posadzka korytarzy jest zazwyczaj antypoślizgowa, co jest użyteczne dla osób z niepełnoprawnością wzroku, a także z niepełnosprawnością ruchową, jedynie w nowym holu są śliskie płyty.

Na drzwiach wejściowych do Budynku i wewnątrz, na wszystkich oszklonych drzwiach, są namalowane żółte kontrastujące pasy. Schody w budynku także są oznakowane.  W Budynku nie ma na razie wypukłych map/mapek tyflograficznych/ ułatwiających osobom niewidomym orientację w przestrzeni czy sygnalizacji dźwiękowej w Systemie TOTUPOINT. 

  • Budynek Wydziału Inżynierii Środowiska (WIŚ)

Adres:

Nadbystrzycka 40B

20-618 Lublin

Telefon do portierni budynku: 81 538 43 20.

Opis budynku

Budynek ma 4 kondygnacje położony przy ulicy Nadbystrzycka 40B. Ma jedno główne wejście i dwa wyjścia ewakuacyjne( jedno z podjazdem).

a. dostępność architektoniczna budynku dla osób z niepełnosprawnością ruchową

Obszar w otoczeniu budynku WIŚ jest dostosowany do poruszania się osób z problemami motorycznymi (jest bez różnic wysokościowych oraz wszelkiego rodzaju przeszkód terenowych). Miejsce postojowe dla osób z niepełnosprawnością ruchową jest umieszczone  po drugiej stronie budynku, za uliczką przecinającą Kampus, lecz słabo widoczne i wymaga odnowienia. Obiekt posiada zadaszenie nad wejściem, chroniące przed opadami. Przed wejściem nie ma obiektów mogących utrudniać wejście do budynku.

Budynek jest dostosowany architektonicznie do potrzeb studentów i pracowników z niepełnosprawnością ruchową (na wózku, o kulach, z balkonikiem) (niepotrzebny jest podjazd do wejścia głównego);  w budynku jest dostępna winda, od której łatwo można przejechać do sali wykładowych i ćwiczeniowych na poszczególnych kondygnacjach. Droga do tej windy nie jest jeszcze odpowiednio oznaczona tabliczkami informacyjnymi. W korytarzach budynku jest dostateczna przestrzeń (szerokość) pozwalająca na wygodną komunikację osób na wózkach. W Budynku znajdują się miejsca do odpoczynku (krzesła i stoliczki ), z których mogą korzystać również osoby poruszające się na wózku. W Budynku brakuje zbiorczej tablicy informacyjnej z lokalizacją poszczególnych sali, także toalet (optymalnie na czarnym tle  żółte numery sali i pięter). Zaczęty jest proces dostosowawczy. 

Toaleta dla osób niepełnosprawnych znajduje się na parterze, pokój nr 15.

 b. dostępność architektoniczna budynku dla osób z niepełnosprawnością wzroku

Otoczenie zewnętrzne Budynku WIŚ nie posiada systemu prowadzenia wykonanego z płyt żebrowanych i guzowanych (TGSI), a także wszelkiego rodzaju wypukłych map (tzw. tyflografiki), ułatwiających osobom niewidomym orientację w terenie.

Strefa wejściowa w Budynku nie jest przesycona zbędnymi elementami utrudniającymi poruszanie się, ani też takimi, które mogą utrudniać orientację wizualną – reklamami, plakatami informacyjnymi, zbyt ciemnym lub rażącym oświetleniem.

Białe ściany, jasnoszare posadzki korytarza i brązowe drzwi oraz oszklone drzwi w ciemnobrązowych ramach zapewniają wystarczający dla słabowidzących kontrast kolorystyczny. Posadzka korytarzy jest antypoślizgowa, co jest użyteczne dla  osób z niepełnoprawnością wzroku, a także z niepełnosprawnością ruchową. Brakuje jeszcze kontrastujących oznaczeń na schodach i na windzie( trwa proces dostosowawczy).

Na drzwiach wejściowych do Budynku i wewnątrz, na oszklonych drzwiach, nie ma jeszcze namalowanych pasów żółtych (trwa proces dostosowawczy). Na drzwiach Biblioteki, znajdującej się na czwartym piętrze (po lewej stronie od windy) także jeszcze nie ma pasów.

W Budynku nie ma mapek tyflograficznych ułatwiających osobom niewidomym orientację w przestrzeni.

 

  • Budynek Wydziału Mechanicznego

Adres:

Nadbystrzycka 36

20-618 Lublin

Telefon do portierni budynku: 81 538 42 84

 Opis budynku

Budynek posiada 9 kondygnacji, jest położony przy ulicy Nadbystrzycka 36, ma jedno wejście.

a.dostępność architektoniczna budynku dla osób z niepełnosprawnością ruchową

Obszar w otoczeniu budynku WM jest dostosowany do poruszania się osób z problemami motorycznymi. Miejsce postojowe dla osób z niepełnosprawnością ruchową jest umieszczone  na parkingu przed budynkiem,  ma  oznakowanie zgodnie z przepisami. Obiekt posiada zadaszenie nad wejściem, chroniące przed opadami. Przed wejściem nie ma obiektów mogących utrudniać wejście do budynku. Budynek jest dostosowany architektonicznie do potrzeb studentów i pracowników z niepełnosprawnością ruchową (na wózku, o kulach, z balkonikiem) ( niepotrzebny jest podjazd do wejścia głównego). W samym już budynku znajduje się krótki podjazd obok schodów. Po prawej stronie od wejścia, po ominięciu portierni, na samym końcu holu jest dostępna i oznakowana winda dla osób na klasycznym wózku, od której łatwo można przejechać do sali wykładowych i ćwiczeniowych na poszczególnych kondygnacjach. W korytarzach budynku jest dostateczna przestrzeń (szerokość) pozwalająca na  wygodną komunikację osób na wózkach.

W budynku znajdują się miejsca do odpoczynku (ławy, krzesła, stoliki ), z których mogą korzystać również osoby poruszające  się na wózku: na parterze, pierwszym piętrze, itd. Brakuje ich tylko na piętrze III, IV,VII. Na VIII piętrze są łączone 3 krzesła.

W budynku znajdują się 4 toalety dla osób na wózku: na parterze (wjeżdżając do budynku  kierujemy się w lewą stronę, mijamy windę, przejeżdżamy  wiatrołapem przez klatkę schodową i na końcu korytarza po lewej stronie jest nowa toaleta dla osób z niepełnosprawnością, od strony miasta);  na pierwszym piętrze ( przy salach wykładowych od strony miasta), na III piętrze od strony Domów Akademickich i na VII piętrze od strony miasta.

b. dostępność architektoniczna budynku dla osób z niepełnosprawnością wzroku

Otoczenie zewnętrzne Budynku WM nie posiada jeszcze systemu prowadzenia wykonanego z płyt żebrowanych i guzowanych (TGSI), a także wszelkiego rodzaju wypukłych map (tzw. tyflografiki), ułatwiających osobom niewidomym orientację w  terenie. Strefa wejściowa w Budynku nie jest przesycona zbędnymi elementami utrudniającymi poruszanie się, ani  też takimi, które mogą utrudniać orientację wizualną – reklamami, plakatami informacyjnymi, zbyt ciemnym lub rażącym oświetleniem. Korytarze posiadają kontrast kolorystyczny ścian i drzwi w stopniu wystarczającym tylko na parterze (białe ściany, oszklone drzwi wejściowe z brązowymi framugami, brązowa portiernia, szatnia oraz kancelaria główna), wszystkie następne kondygnacje, aż do VIII piętra, mają drzwi w kolorze jasnego drewna). Oświetlenie korytarzy nie powoduje olśnienia oraz zbyt kontrastowych cieni. Posadzka korytarzy jest  antypoślizgowa.

Na drzwiach wejściowych do Budynku i wewnątrz na oszklonych drzwiach są namalowane pasy żółte, usytuowane na wysokości wzroku  osoby dorosłej. Także schody są oznakowane na żółto.

 

  • Budynek Wydziału Matematyki i Informatyki Technicznej/ Wydziału Zarządzania (WMIT/WZ)

Adres:

Nadbystrzycka 38

20-618 Lublin

Telefon do portierni budynku: 81 538 45 43

Opis budynku

Budynek  3- kondygnacyjny, mieszczący dwa wydziały, znajduje się przy ulicy Nadbystrzycka 38. Posiada trzy wejścia. Wejście nr 3 (od Rektoratu) jest zamknięte (za to jest aktywne wejście z tyłu budynku, na tej samej wysokości, także dla osób niepełnosprawnych motorycznie), wejście nr 2 (na wysokości Budynku WBIA, bez konieczności podjazdu) i wejście nr 1, z podjazdem dla osób na typowym wózku (obok budynku Inżynierii Środowiska). 

a. dostępność architektoniczna budynku dla osób z niepełnosprawnością ruchową

Obszar w otoczeniu budynku WMIT/WZ jest dostosowany do poruszania się osób z problemami motorycznymi [posiada 2 podjazdy]. Miejsce postojowe dla osób z niepełnosprawnością znajduje się blisko sąsiedniego Budynku Wydziału Inżynierii Środowiska, lecz jest słabo oznakowane. Następne miejsca są na parkingu na wysokości Stołówki ( ilość: 3) i domów akademickich (ilość: 4), a także za budynkiem WMIT/WPT (z tyłu wejścia nr 1). Obiekt posiada zadaszenia nad wejściami, chroniące przed opadami. Przed wejściami nie ma obiektów mogących utrudniać wejście do budynku. Utrudnieniem są natomiast same drzwi wejściowe przy wejściu nr 1 zamontowane niewłaściwie dla osób na wózku, dlatego wprowadzono następujące działanie dostosowawcze: dojazd wózkiem do Auli Głównej im.Jana Pawła II budynku Wydziału WMIT/WZ będzie odbywał się przez parter sąsiedniego budynku Wydziału Inżynierii Środowiska [informacja o tym na zewnątrz budynku]. 

                      

W budynku jest dostępna szeroka winda (przy portierni WMIT/ WZ) i platforma przyschodowa od wejścia tylnego do Budynku (od strony Rektoratu, z tyłu wejścia nr 3). Można nią dojechać do sali wykładowych i ćwiczeniowych na I i II piętrze ( I piętro: sale 100, 101A,B,C,D,E, F,G, 102-108), II piętro: sale 230-251). Platforma jest uruchamiana przez pracowników portierni budynku po zgłoszeniu takiej potrzeby telefonicznie. W korytarzach budynku jest dostateczna szerokość pozwalająca na wygodną komunikację osób na wózkach. W budynku na każdej kondygnacji znajdują się miejsca do odpoczynku (ławy lub krzesła razem ze stolikami), z których mogą korzystać również osoby poruszające się na wózku.

Przed drzwiami Biblioteki WMiT/WZ (na pierwszym piętrze) są 3 schodki z rozkładanym doraźnie podjazdem i poręczami w ścianach (niemożliwy jest podjazd zamontowany na stałe ze względów bezpieczeństwa przeciwpożarowego).

Budynek posiada 4 toalety dla osób na wózku: na parterze między salą 30 i 31;  na pierwszym piętrze dla niepełnosprawnych kobiet (naprzeciwko sali 116); na drugim piętrze dla niepełnosprawnych mężczyzn, naprzeciwko sali 209 oraz toaleta ogólna obok sali 248.

b. dostępność architektoniczna budynku dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu

Otoczenie zewnętrzne Budynku WMIT/WZ nie posiada systemu prowadzenia wykonanego z płyt żebrowanych i guzowanych (TGSI), a także wszelkiego rodzaju wypukłych map (tzw. tyflografiki), ułatwiających osobom niewidomym orientację w terenie. Strefa wejściowa w Budynku nie jest przesycona zbędnymi elementami utrudniającymi poruszanie się, ani też takimi, które mogą utrudniać orientację wizualną – reklamami, plakatami informacyjnymi, zbyt ciemnym lub rażącym oświetleniem.

Tylko część korytarzy posiada istotny dla słabowidzących kontrast kolorystyczny ścian i drzwi[ białe ściany, ciemnobrązowe drzwi, szare posadzki, w innych miejscach, gdzie są białe ściany i białe drzwi, kontrast zapewniają jedynie brązowe obwódki szarej terakoty na podłogach. Oświetlenie korytarzy nie powoduje olśnienia oraz zbyt kontrastowych cieni. Posadzka korytarzy jest antypoślizgowa, co jest użyteczne dla osób z niepełnoprawnością wzroku, ale też z niepełnosprawnością ruchową. Jedynie między salami 18-24 korytarz ma śliską nawierzchnię. Na drzwiach Biblioteki jest namalowanyh pas o kontrastowym kolorze (żółtym), są też kontrastowe tabliczki informacyjne. Przed drzwiami Biblioteki brakuje wypukłej mapy/mapki tyflograficznej/ ułatwiającej osobom niewidomym orientację.

  •  Budynek Coe Asppekt

Adres:

Nadbystrzycka 36A

20-618 Lublin

Telefon do portierni budynku: 81 538-46-05

 Opis budynku

Budynek ma 2 kondygnacje, położony przy ulicy Nadbystrzycka 36A.

a. dostępność architektoniczna budynku dla osób z niepełnosprawnością ruchową

Obszar w otoczeniu budynku Coe Asppekt jest dostosowany do poruszania się osób z problemami motorycznymi. Obiekt posiada jedno wejście na poziomie parteru z rozsuwanymi automatycznie drzwiami. Można podjechać do niego na wózku dla osób niepełnosprawnych motorycznie od strony parkingu usytuowanego pomiędzy budynkiem Centrum Sportowego i Coe Asppekt ). Budynek posiada zadaszenie nad wejściem, chroniące przed opadami. Miejsca do odpoczynku (ławki), z których mogą korzystać również osoby poruszające się na wózku znajdują się tylko w holu budynku. Powierzchnia korytarzy na poszczególnych piętrach jest antypoślizgowa.

Toaleta dla osób z niepełnosprawnością motoryczną znajduje się na I piętrze naprzeciwko windy. 

b. dostępność architektoniczna budynku dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu

W budynku na kolejnych kondygnacjach brak kontrastu istotnego dla osób z niepełnosprawnością wzroku (białe ściany, białe drzwi, jasny kolor posadzek korytarzy).  Brak oznakowania windy żółtymi pasami, a także brakuje takich kontrastujących oznakowań na schodach.

             

  •  Budynek Centrum Technologii Informatycznych i Lingwistyki Technicznej (CEN-TECH)

 Adres:

Nadbystrzycka 38B

20-618 Lublin

Telefon do portierni budynku: 81 538 41 67

 Opis budynku

Budynek ma 4 kondygnacje, położony przy ulicy Nadbystrzyckiej 38 B. Prowadzą do niego dwa wejścia: wejście  nr 1 (od dużego parkingu), z oszklonymi dużymi drzwiami, wejście nr 2, od głównej ulicy, po schodach.

a. dostępność architektoniczna budynku dla osób z niepełnosprawnością ruchową

Obszar w otoczeniu budynku Cen-Tech jest dostosowany do poruszania się osób z problemami motorycznymi. Obiekt posiada wejście nr 1 dostępne dla osób na wózku (należy dzwonić pod umieszczony na ścianie numer telefonu, gdyby portier nie zauważył i nie pomógł w ich otwarciu osobie ze szczególnymi potrzebami).

Budynek posiada szklane zadaszenie nad wejściem, chroniące przed opadami.  W holu znajdują się wygodne miejsca do odpoczynku (kanapy), z których mogą korzystać również osoby poruszające się na wózku. Na poszczególnych piętrach, do których można dojechać windą, znajdują się ławki do siedzenia. Obok windy, na każdym piętrze, znajdują się toalety dla osób z niepełnosprawnością motoryczną (razem 3 toalety).

b. dostępność architektoniczna budynku dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu

Otoczenie zewnętrzne Budynku Cen-Tech nie posiada systemu prowadzenia wykonanego z płyt żebrowanych i guzowanych (TGSI), a także wszelkiego rodzaju wypukłych map (tzw. tyflografiki), ułatwiających osobom niewidomym orientację w terenie. Dopiero wewnątrz, po wejściu do budynku, znajdują się wycieraczki systemowe z gumowymi i szczotkowymi wkładami czyszczącymi osadzonymi w profilach aluminiowych, co stwarza wrażenie wypukłości. Strefa wejściowa w Budynku nie jest przesycona zbędnymi elementami utrudniającymi poruszanie się, ani też takimi, które mogą utrudniać orientację wizualną – reklamami, plakatami informacyjnymi, zbyt ciemnym lub rażącym oświetleniem.

Korytarze posiadają dostateczny dla słabowidzących kontrast kolorystyczny ścian i drzwi ( jasna posadzka, drzwi w kolorze jasnego drewna lub oszklone w czarnych ramach). Na oszklonych drzwiach brakuje jeszcze żółtych kontrastujących pasów (trwa dostosowanie). Oświetlenie korytarza nie powoduje olśnienia oraz zbyt kontrastowych cieni. Posadzka korytarzy jest antypoślizgowa, co jest użyteczne dla  osób z niepełnoprawnością wzroku, ale też z niepełnosprawnością ruchową. Na schodach do poszczególnych pięter brakuje żółtych pasów (trwa proces dostosowania).

 

  • Budynek Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii / Rdzewiak/:

 Adres:

Nadbystrzycka 36C

20-618 Lublin

Telefon do portierni budynku: 81 538 42 26

Opis budynku

Budynek ma 5 kondygnacji, położony przy ulicy 36C. Do budynku prowadzą trzy wejścia. Wejście nr 1(od strony budynku „Coe Asppekt” oraz obiektów sportowych/Pentagonu) z możliwością wjazdu wózkiem inwalidzkim, wejście  nr 2 (od strony budynku WM) z możliwością wjazdu wózkiem inwalidzkim, wejście nr 3 (z poziomu  trzeciego, od strony Rektoratu, poprzedzone długim efektownym podjazdem).

a.dostępność architektoniczna budynku dla osób z niepełnosprawnością ruchową

Obszar w otoczeniu Budynku posiada wystarczający system informacji w postaci strzałek, tablic informacyjnych itp. W otoczeniu budynku występują różnice wysokości, stąd wejście główne (wejście nr 3) jest zlokalizowane właściwie na trzecim poziomie. Miejsce postojowe dla osób z niepełnosprawnością jest umieszczone możliwie blisko wejścia nr 3 do obiektu i oznakowane zgodnie z przepisami. Obiekt posiada zadaszenie nad tym wejściem, chroniące przed opadami. Przed wszystkimi wejściami nie ma obiektów mogących utrudniać wjazd wózkiem do budynku.  Wejścia nr 1 i nr 2  nie są jednak oznakowane z zewnątrz.

W budynku są dostępne windy, od których łatwo można przejechać wózkiem do sali wykładowych i ćwiczeniowych na poszczególnych kondygnacjach. W budynku są na każdym poziomie drogowskazy do wind dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Posadzka korytarzy jest antypoślizgowa, co ułatwia poruszanie się na wózku i osobom z niepełnoprawnością wzroku. W korytarzach budynku jest dostateczna przestrzeń (szerokość) pozwalająca na wygodną komunikację osób na wózkach. W budynku na każdym poziomie jest wystarczająca ilość miejsc do odpoczynku (ławek), z których mogłyby korzystać również osoby poruszające się na wózku.

Toalety dla osób niepełnosprawnych ruchowo znajdują się na każdym piętrze od strony Wydziału Mechanicznego [razem 5].

 b. dostępność architektoniczna budynku dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu

Otoczenie zewnętrzne budynku nie posiada systemu prowadzenia wykonanego z płyt żebrowanych i guzowanych (TGSI), a także wszelkiego rodzaju wypukłych map (tzw. tyflografiki), ułatwiających osobom niewidomym orientację w terenie. Strefa wejściowa w Budynku nie jest przesycona zbędnymi elementami utrudniającymi poruszanie się, ani też takimi, które mogą utrudniać orientację wizualną – reklamami, plakatami informacyjnymi, zbyt ciemnym lub rażącym oświetleniem. Kontrast kolorystyczny ścian i drzwi jest wystarczający (szare podłogi korytarzy, brązowe obramowania oszklonych drzwi). Oświetlenie korytarzy nie powoduje olśnienia oraz zbyt kontrastowych cieni.

 

  • Budynek Centrum Sportowego i „Pentagonu”

Adres:

Nadbystrzycka 36B

20-618Lublin

Telefon do portierni budynku:  81 538 45 50

Opis budynku

Budynek posiada 2 kondygnacje, położony przy ulicy Nadbystrzyckiej  36B. Prowadzą do niego dwa zasadnicze wejścia. Jedno z nich ma numer 12, drugie nr 27 [zamykane zimą]. Są też inne wejścia/wyjścia dla osób uprawiających sport(razem wszystkich wejść w budynku jest 7), ale dzielony jest na  „Pentagon”(po lewej stronie) i „Centrum Sportowe”( po prawej stronie). Za budynkiem znajduje się pawilon sportowy/szatnie/, na ulicy Nadbystrzyckiej 36D.

a.dostępność architektoniczna budynku dla osób z niepełnosprawnością ruchową

Obszar w otoczeniu budynku jest dostosowany do poruszania się osób z problemami motorycznymi. Tylko wejście nr 12 jest dostępne dla osób na wózku (posiada podjazd o szerokości 120 cm). Budynek posiada zadaszenia nad wejściami, chroniące przed opadami. Posiada również wygodną windę zewnętrzną, do której można się dostać wejściem nr 12 z podjazdem. Przy windzie brakuje żółtych pasów, na drzwiach nr 14 konieczna jest ikonka z kierunkiem drogi wiodącej do windy dla osób na wózku.

Na wszystkich korytarzach budynku znajdują się miejsca do odpoczynku (krzesła), z których mogą korzystać również osoby poruszające się na wózku. Budynek posiada trzy toalety dla osób niepełnoprawnych motorycznie: jedna w części zwanej „Pentagonem”, obok pokoju 120 na pierwszym piętrze;  dwie w części Budynku Sportowego:  na parterze (od wejścia nr 27, po lewej stronie schodów), druga na pierwszym piętrze, po lewej stronie od schodów. Toaletę posiada też pawilon szatniowy przy ulicy 36D. 

b. dostępność architektoniczna budynku dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu

Otoczenie zewnętrzne Budynku Centrum Sportowego nie posiada systemu prowadzenia wykonanego z płyt żebrowanych i guzowanych (TGSI), a także wszelkiego rodzaju wypukłych map (tzw. tyflografiki), ułatwiających osobom niewidomym orientację w terenie.  Takie płyty/ wycieraczki systemowe z gumowymi i szczotkowymi wkładami czyszczącymi osadzonymi w profilach aluminiowych, stwarzającymi wrażenie wypukłości/znajdują się dopiero wewnątrz budynku, przy wejściu nr 12 i wejściu nr 27, są także nieduże nakładki na niektórych klatkach schodowych ( w części „Pentagon”).  Strefy wejściowe w Budynku nie są przesycone zbędnymi elementami utrudniającymi poruszanie się, ani  też takimi, które mogą utrudniać orientację wizualną.

Korytarze posiadają kontrast kolorystyczny ścian i drzwi w różnym zakresie: w niektórych częściach budynku są szare podłogi korytarzy, białe ściany i szare framugi szklanych drzwi, ciemnoszare obwódki u dołu posadzek korytarzy, w innych białe drzwi otoczone są szerokimi czerwonymi pasami (korytarz wiodący do hali sportowej). Na oszklonych drzwiach brakuje, w sporadycznych przypadkach, jeszcze żółtych pasów [ trwa dostosowanie]. Oświetlenie korytarza nie powoduje olśnienia oraz zbyt kontrastowych cieni. Posadzka korytarzy jest antypoślizgowa.

 

  • Budynek „Stołówka”/Centralna Administracja/ :

 Adres:

Nadbystrzycka 40A

20-618 Lublin

Telefon do portierni budynku: 81 538 41 89

 Opis budynku

Budynek posiada 2 kondygnacje, położony przy ulicy Nadbystrzyckiej 40A. Prowadzą do niego dwa oszklone wejścia z przodu budynku i dwa wejścia gospodarcze z tyłu budynku.

a.dostępność architektoniczna budynku dla osób z niepełnosprawnością ruchową

Obszar w otoczeniu budynku jest dostosowany do poruszania się osób z problemami motorycznymi.  Dwa miejsca parkingowe dla osób na wózku znajdują się naprzeciwko Budynku Stołówki, następne 4 miejsca są na parkingu na wysokości Domu Akademickiego nr1. Budynek posiada zadaszenia nad wejściami, chroniące przed opadami. Same schody przy wejściach są dostępne tylko w sposób alternatywny ( w razie potrzeby zgłoszonej na portierni rozkładany jest podjazd dla wózka). Numer telefonu na portiernię znajduje się na szybie przy wejściu. Osoba na wózku może wjechać na pierwsze piętro Budynku windą towarową dostępną z tyłu budynku ( wejście obok drzwi do Magazynu Głównego) po uprzednim powiadomieniu osoby dyżurującej na portierni. 

Na korytarzach budynku brak miejsca do odpoczynku (ławek czy krzeseł), z których mogłyby korzystać również osoby poruszające się na wózku.  Budynek posiada toaletę dla osób niepełnoprawnych motorycznie na 1 piętrze, po lewej stronie od wejścia głównego.

b. dostępność architektoniczna budynku dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu

Otoczenie zewnętrzne Budynku nie posiada systemu prowadzenia wykonanego z płyt żebrowanych i guzowanych (TGSI), a także wszelkiego rodzaju wypukłych map (tzw. tyflografiki), ułatwiających osobom niewidomym orientację w terenie.  Strefy wejściowe w Budynku nie są przesycone zbędnymi elementami utrudniającymi poruszanie się, ani też takimi, które mogą utrudniać orientację wizualną.

Korytarze Budynku Stołówki posiadają kontrast kolorystyczny ścian i drzwi: białe ściany, oszklone drzwi w brązowych futrynach. Na oszklonych drzwiach znajdują się żółte pasy. Oświetlenie korytarzy nie powoduje olśnienia oraz zbyt kontrastowych cieni. Posadzka korytarzy i schodów jest śliska, ale szare kolorystycznie schody posiadają antypoślizgowe i kontrastujące czarne pasy.

  •  Obiekt Centrum Informacji Naukowo-Technicznej Politechniki Lubelskiej (CINT / Biblioteka): 

Adres:

Nadbystrzycka 36 C

20-618 Lublin

Telefon do portierni budynku: 81 538 42 26

 Opis obiektu

Obiekt znajduje się w budynku Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii, ulica Nadbystrzycka 36C na trzecim piętrze, sala 308 (czytelnia i wypożyczalnia), sala 302 czytelnia studencka,  sekretariat CINT. Więcej informacji o tej dostępności pod linkiem:  https://cint.pollub.pl/informacje-praktyczne/dla-osob-z-niepelnosprawnosciami

Telefon do wypożyczalni : 81 538 43 66.

 

  • Biblioteki Wydziałowe:

1. Biblioteka WMIT/WZ: znajduje się na parterze w środkowej części budynku. Można dojechać do niej tylko lewym podjazdem przy wejściu głównym i następnie windą ulokowaną przy portierni. Przed samym wejściem do Biblioteki znajdują się trzy schody, na których rozkładany jest - na żądanie zgłoszone na portierni- przenośny podjazd. W ścianach zamontowane są uchwyty pomagające  w nawigowaniu wózkiem. Jest to rozwiązanie alternatywne, po remoncie lub przebudowie budynku zastosowane zostaną działania przystosowawcze. Jest też zapewniona możliwość obsługi osób z niepełnosprawnością ruchową bezpośrednio przy wejściu do holu Budynku (po telefonicznym zgłoszeniu tej potrzeby u pracownika Biblioteki, telefon : 81 538 45 32). Na oszklonych drzwiach Biblioteki  brakuje na razie wypukłej mapy/mapki tyflograficznej/ ułatwiającej osobom niewidomym orientację. Biblioteka nie posiada systemu FM lub przenośnej pętli indukcyjnej pomocnej dla osób słabosłyszących.

2. Biblioteka WM: znajduje się na parterze w sali 11, po lewej stronie od wejścia  głównego.  Na drodze do niej nie ma barier dla wózka osoby z niepełnosprawnością motoryczną. Na drewnianych drzwiach Biblioteki brakuje wypukłej mapy/mapki tyflograficznej/ ułatwiającej osobom niewidomym orientację. Biblioteka nie posiada systemu FM lub przenośnej pętli indukcyjnej pomocnej dla osób słabosłyszących.

              Kontakt:  81 538 42 78

3. Biblioteka WIŚ: znajduje się na IV piętrze po lewej stronie od windy (p.401), drzwi do Biblioteki są bezprogowe, dwuskrzydłowe. Na drzwiach nie ma jeszcze namalowanych pasów w kontrastowym kolorze (żółtym lub białym) (trwa proces dostosowawczy). Brakuje też wypukłej mapy/mapki tyflograficznej/ ułatwiającej osobom niewidomym orientację. Biblioteka nie posiada systemu FM lub przenośnej pętli indukcyjnej pomocnej dla osób słabosłyszących.

                            Kontakt:  81 538 46 13

4. Biblioteka WBiA: znajduje się na parterze ( sala O32), po lewej stronie od wejścia głównego, na samym końcu obszernego holu. Ma oszklone, bezprogowe, dwuskrzydłowe drzwi. Na drzwiach Biblioteki jest namalowany kontrastujący pas biały, wymagający jednak korekty. Brakuje na razie wypukłej mapy/mapki tyflograficznej/ ułatwiającej osobom niewidomym orientację. Biblioteka nie posiada systemu FM lub przenośnej pętli indukcyjnej pomocnej dla osób słabosłyszących.

                       Kontakt:  81 538 46 70

Budynek Domu Studenta Nr4

Adres:

Nadbystrzycka 42a

20-618 Lublin

Telefon do recepcji  budynku: 81 538 45 60.

Opis budynku

Budynek Domu studenta Nr 4 ma 12 kondygnacji (w tym piwnica), znajduje się pod adresem  ul. Nadbystrzycka 42a. Posiada jedno wejście główne, dwa ewakuacyjne: jedno tuż przy wejściu głównym, drugie z tyłu budynku oraz wejście do przychodni Center Med, przy którym znajduje się podjazd dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim. 

    a.dostępność architektoniczna dla osób z niepełnosprawnością ruchową

Obszar wokół budynku jest dostosowany dla osób z problemami motorycznymi (jest bez różnic wysokościowych oraz wszelkiego rodzaju przeszkód terenowych). Do wejścia głównego prowadzą schody oraz podjazd dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Budynek  posiada zadaszenie, chroniące przed opadami atmosferycznymi.  W budynku znajdują się dwie windy umożliwiające poruszanie się osobom z niepełnosprawnością ruchową. W holu głównym są dwie ławki umożliwiające odpoczynek. Na zewnątrz budynku znajduje się oszklona winda, która dojeżdża do I piętra, gdzie są pokoje dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Na tym piętrze znajduje się osiem pokoi dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Pokoje te przedzielone są wspólną łazienką, umożliwiającą wjazd wózkiem do toalety i pod prysznic bez żadnej bariery wysokościowej.  Na korytarzach budynku jest dostateczna przestrzeń pozwalająca na wygodną komunikację osób na wózkach inwalidzkich. Na parterze znajduje się toaleta dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

      a.dostępność architektoniczna dla osób z niepełnosprawnością wzroku

Otoczenie zewnętrzne budynku DS3 nie posiada systemu prowadzenia z płyt żebrowanych    (TGSI), a także wszelkiego rodzaju wypukłych map (tzw. tyflografiki), ułatwiających osobom niewidomym orientację w terenie. Strefa wejściowa w Budynku nie jest przesycona zbędnymi elementami utrudniającymi poruszanie się, ani też takimi, które mogą utrudniać orientację wizualną – reklamami, plakatami informacyjnymi, zbyt ciemnym lub rażącym oświetleniem. Oświetlenie korytarzy nie powoduje olśnienia oraz zbyt kontrastowych cieni. Posadzka na parterze oraz  na piętrach nie jest śliska, co umozliwia bezpieczne poruszanie się. Brakuje jednak kontrastujących ścian oraz oznaczeń na schodach i na drzwiach budynku. Budynek jest przed generalnym remontem.

     b. dostępność informacyjno-komunikacyjna dla osób z niepełnosprawnością słuchu

Budynek nie jest jeszcze dostosowany do potrzeb osób z wadami słuchu (w kluczowych miejscach w obiekcie , np. na portierni powinna być zlokalizowana pętla przenośna  indukcyjna , która zmienia dźwięk na fale elektromagnetyczne i w ten sposób dostarcza go do aparatu słuchowego osoby z niepełnosprawnością. Ułatwia to słyszenie i rozróżnienie mowy. Nie ma na razie możliwości zapewnienia osobom z niepełnosprawnością słuchu  usług tłumacza języka migowego na miejscu, pozostaje wypożyczanie sprzętu z CINT/Biblioteki.

      

  •  Budynek Domu Studenta Nr 3

Adres:

Nadbystrzycka 44 A

20-618 Lublin

Telefon do portierni budynku: 81 538 45 58.

 Opis budynku

Budynek Domu Studenta Nr 3 ma 12 kondygnacji (w tym piwnica), znajduje się pod adresem ul. Nadbystrzyckiej 44a. Posiada jedno wejście główne oraz dwa ewakuacyjne: jedno tuż przy wejściu głównym, drugie z tyłu budynku.

   a.dostępność architektoniczna budynku dla osób z niepełnosprawnością ruchową

Obszar wokół budynku jest dostosowany dla osób z problemami motorycznymi (jest bez różnic wysokościowych oraz wszelkiego rodzaju przeszkód terenowych). Do wejścia głównego prowadzą schody, w razie potrzeby zgłaszany jest na portiernię i uruchamiany tzw.   schodołaz, umożliwiający wjazd osób na wózku inwalidzkim. Budynek posiada zadaszenie, chroniące przed opadami atmosferycznymi. Na holu przy recepcji znajduje się siedzisko umożliwiające odpoczynek osobom z niepełnosprawnością ruchową. W budynku znajdują się dwie windy umożliwiające poruszanie się osobom z niepełnosprawnością ruchową. Na korytarzach budynku jest dostateczna przestrzeń pozwalająca na wygodną komunikację osób na wózkach inwalidzkich.

Na parterze znajduje się toaleta dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

   b. dostępność architektoniczna budynku dla osób z niepełnosprawnością wzroku

Otoczenie zewnętrzne budynku DS3 nie posiada systemu prowadzenia z płyt żebrowanych TGSI), a także wszelkiego rodzaju wypukłych map (tzw. tyflografiki), ułatwiających osobom niewidomym orientację w terenie. Strefa wejściowa w Budynku nie jest przesycona zbędnymi elementami utrudniającymi poruszanie się, ani też takimi, które mogą utrudniać orientację wizualną – reklamami, plakatami informacyjnymi, zbyt ciemnym lub rażącym oświetleniem. Na korytarzach jest zachowany kontrast kolorystyczny ścian i drzwi w stopniu wystarczającym. Biało-szare ściany przedzielone są żółtymi pasami, co również służy pomocą w komunikacji osób z niepełnosprawnością ruchową. Oświetlenie korytarzy nie powoduje olśnienia oraz zbyt kontrastowych cieni.  Posadzka na parterze oraz  na piętrach nie jest śliska, co zapewnia bezpieczne poruszanie się. Brakuje jednak kontrastujących oznaczeń na schodach i na drzwiach budynku.

 

  • Budynek Domu Studenta Nr 2

Adres:

Nadbystrzycka 44

20-618 Lublin

Telefon do portierni budynku: 81 538 45 56

 Opis budynku

Budynek Domu Studenta Nr 2 ma 11 kondygnacji, znajduje się pod adresem ul. Nadbystrzycka 44. Posiada jedno wejście główne, dwa ewakuacyjne: jedno tuż przy wejściu głównym, drugie z tyłu budynku oraz jedno do przychodni.

  a. dostępność architektoniczna budynku dla osób z niepełnosprawnością ruchową

Obszar wokół budynku jest dostosowany dla osób z problemami motorycznymi ( jest bez różnic wysokościowych oraz wszelkiego rodzaju przeszkód terenowych). Do wejścia głównego prowadzą schody, w razie potrzeby zgłaszany jest na portiernię i uruchamiany schodołaz, umożliwiający wjazd osób na wózku inwalidzkim. Budynek posiada zadaszenie, chroniące przed opadami atmosferycznymi. Na holu przy recepcji znajduje się siedzisko umożliwiające odpoczynek osobom z niepełnosprawnością ruchową. W budynku znajdują się dwie windy umożliwiające poruszanie się osobom z niepełnosprawnością ruchową. Na korytarzach budynku jest dostateczna przestrzeń pozwalająca na wygodną komunikację osób na wózkach inwalidzkich.

Na parterze znajduje się toaleta dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

  b. dostępność architektoniczna budynku dla osób z niepełnosprawnością wzroku

Otoczenie zewnętrzne budynku DS3 nie posiada systemu prowadzenia z płyt żebrowanych TGSI), a także wszelkiego rodzaju wypukłych map (tzw. tyflografiki), ułatwiających osobom niewidomym orientację w terenie. Strefa wejściowa w Budynku nie jest przesycona zbędnymi elementami utrudniającymi poruszanie się, ani też takimi, które mogą utrudniać orientację wizualną – reklamami, plakatami informacyjnymi, zbyt ciemnym lub rażącym oświetleniem. Na korytarzach jest zachowany kontrast kolorystyczny ścian i drzwi w stopniu wystarczającym. Biało-szare ściany są przedzielone jaskrawo zielonymi pasami, co również służy pomocą  w komunikacji osób z niepełnosprawnością ruchową. Oświetlenie korytarzy nie powoduje olśnienia oraz zbyt kontrastowych cieni.  Posadzka na parterze oraz  na piętrach nie jest śliska, co zapewnia bezpieczne poruszanie się. Brakuje jednak kontrastujących ścian oraz oznaczeń na schodach i na drzwiach budynku.

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej