Ekologiczne meble pod Wydziałem Budownictwa i Architektury. Tak nasi studenci inspirują na wiosnę

23.04.2024 Studenci

–  Z okazji Dnia Ziemi zorganizowaliśmy warsztaty budowania mebli z palet pochodzących z recyklingu. W ten sposób chcemy pokazać, że materiały, które są przeznaczone do utylizacji można ponownie wykorzystać i zrobić z nich elementy wyposażenia wnętrz lub małej architektury – mówi dr inż. arch. Rafał Strojny, opiekun Koła Naukowego Architektury i Budownictwa Ekologicznego „Archinature”.

Studenci wzięli się do pracy w poniedziałek z samego rana. Było kreatywnie i ekologicznie. Praca koncepcyjna, składanie, wycinanie, heblowanie i sadzenie… Kolejne meble powstawały dosłownie w mgnieniu oka. Budowano siedziska, na których studenci wydziału będą mogli odpoczywać między zajęciami. Siedziska wyjątkowe, bo sensoryczne.

–  Nasze meble są porośnięte zielenią: lawendą, miętą, tymiankiem i oregano. Chcemy, żeby było nie tylko ekologicznie, ładnie i wygodnie, ale też pachnąco – dodaje Rafał Strojny.

Rozwiązania to od razu przypadły studentom do gustu.

–  Pierwszy raz buduję meble z palet, ale ten pomysł bardzo mi się podoba. To świetne wykorzystanie surowców wtórnych, z których można stworzyć wyjątkowe miejsce do wypoczynku – uważa Weronika Gospodarek, członkini „Archinature” i dodaje: –  Polecam takie rozwiązanie na balkony i do przydomowych ogródków, bo jest stosunkowo tanie i daje niepowtarzalny efekt. Doskonale sprawdzi się, o ile oczywiście palety wcześniej oszlifujemy i zespolimy wkrętami, a potem zaimpregnujemy, żeby były odporne na warunki atmosferyczne.

Wydarzenie było finansowane w ramach projektu ze środków budżetu państwa, przyznawanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu "Społeczna Odpowiedzialność Nauki II PN", "Nauka da się POLLUB-ić" edycja 2 "POLLUB-my Ziemię".

Galeria zdjęć

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej