24 maja 2023 r. rozpoczęły się I Lubelskie Dni Integracji

25.05.2023

24 maja 2023 r. rozpoczęły się I Lubelskie Dni Integracji.

To pierwsza tego typu inicjatywa na terenie naszego miasta zorganizowana wspólnie przez pięć lubelskich uczelni: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Politechnikę Lubelską i Katolicki Uniwersytet Lubelski. Głównym celem tego ogólnoakademickiego przedsięwzięcia jest integracja środowisk uczelnianych, zwiększenie świadomości na temat zagadnień związanych z dostępnością, niepełnosprawnością oraz różnorodnością.

W imieniu Związku Uczelni Lubelskich przemawiał prof. dr hab. inż. Zbigniew Pater, Rektor Politechniki Lubelskiej: – Współpracujemy
ze sobą intensywnie na wielu różnych polach i widoczny jest efekt synergii. Synergii, która oznacza, 
że siła oddziaływania grupy jest większa niż suma efektów aktywności poszczególnych jej członków. (...) Społeczność akademicka to nie tylko rektorzy czy prorektorzy,
ale przede wszystkim tysiące pracowników i jeszcze większe rzesze studentów. Wśród tej ogromnej liczby mamy część osób
z niepełnosprawnością i cieszy nas to, że dzisiaj zaczynamy 
się integrować mając przede wszystkim na względzie ich interes. Mam nadzieję, że podczas dzisiejszego wydarzenia jak najwięcej ograniczeń zostanie wyodrębnionych oraz zaplanujemy takie rozwiązania, które następnie będziemy mogli wdrażać.

Ważną częścią uroczystości było podpisanie porozumienia o współpracy środowiska akademickiego na rzecz osób
z niepełnosprawnościami.

Po uroczystej inauguracji uczestnicy wysłuchali wykładów: dr hab. Anny Prokopiak z Katedry Psychopedagogiki Specjalnej
i Socjopedagogiki Specjalnej UMCS na temat studentów w spectrum autyzmu oraz mgra Roberta Fiuta 
z Uniwersytetu Medycznego
w Lublinie, który przybliżył temat „Depresji w następstwie nagłej utraty zdrowia jako ograniczenia w fizjoterapii pacjentów w Oddziale Intensywnej Terapii”, a także mogli wziąć udział w panelu dyskusyjnym psychologów pn. „Studenta/studentki w kryzysie zdrowia psychicznego”.

Równocześnie na poszczególnych uczelniach odbywają się tematyczne warsztaty dla przedstawicieli różnych środowisk akademickich, m.in. z podstaw rehabilitacji (zespoły bólowe – odcinek szyjny i lędźwiowy) i łucznictwa osób z niepełnosprawnością w Uniwersytecie Medycznym; animaloterapii z elementami alpakoterapii w Uniwersytecie Przyrodniczym, czy tworzenia tyflografik, czyli technik uwypuklania obrazu w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Na naszej uczelni odbędzie się (25.05.2023) warsztat na temat dostępności architektonicznej dotyczący podnoszenia kompetencji studentów poprzez kształcenie z zakresu projektowania uniwersalnego, zajęcia z wykorzystaniem m.in.: wózków inwalidzkich, symulatorów wad wzroku, symulatorów geriatrycznych.

Na zakończenie Lubelskich Dni Integracji odbędzie się czwartkowy Piknik Integracyjny na terenach zielonych przy Centrum Kultury Fizycznej UMCS.

 

Galeria zdjęć

https://www.facebook.com/photo?fbid=288456510202173&set=pcb.288457763535381

fundusze.png

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 "PL2022 - Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Lubelskiej" POWR.03.05.00-00-Z036/17

Na stronach internetowych Politechniki Lubelskiej stosowane są pliki „cookies” zgodnie z polityką prywatności.  Dowiedz się więcej